Klangtogt i vikingernes kølvand II

Tue, 04 Nov, 2025 at 07:00 pm UTC+01:00

Bibliotekstorvet 1-3, 2620 Albertslund, Denmark | Glostrup

Musikteatret Albertslund
Publisher/HostMusikteatret Albertslund
Klangtogt i vikingernes k\u00f8lvand II
Advertisement
Vikingelandsbyen i Albertslund inviterer til foredrag i Storebio
Billetter: 90 kr. + gebyr
Den 4. november: Nordvegen
Maria Ojantakanen fra Vikingelandsbyen fokuserer denne gang på den nordlige handelsvej - Nordvegen - og undersøger arkæologi, folketraditioner og de ældste tekst- og billedkilder fra Norge, Orkney, Shetland, Færøerne og Island. Med sig har hun Sif Wiimh, som hun danner en musikalsk duo med i Harpiks musikformidling. Undervejs får publikum lov at høre sang, lyre, strygeharpe, gige, fløjter, slagtøj, klokker og meget mere!
Maria er aktiv performer og workshopholder i forum som Nordic Harp Meeting, Dronemusik Danmark, Odins Odense og Vikingeborgen Trelleborg. Hun er også musiker i nævnte Harpiks musikformidling og tidligere i musikgruppen Frenja. Sif voksede op med ballader, sang og dans på Folkekulturværkstedet Broby Gamle Skole og spiller bl.a. i Brages Døtre og optræder og leder workshops på folkemusikfestivaler og vikingemarkeder rundt om i landet.
Varighed: 2 timer
__________________
OM KLANGTOGT I VIKINGERNES KØLVAND
Tag med Vikingelandsbyen på historisk musikrejse!
Vikingelandsbyen i Albertslund har gennem årene rekonstrueret både huse, dragter og instrumenter mm. Nu er turen kommet til at kaste sig over musikken!
At vikingerne var glade for musik, det ved vi gennem talrige instrumentfund, afbildninger og tekstkilder. Men selve musikken - hvilken musik, de har spillet på instrumenterne og hvordan det har lydt - det ved vi ikke så meget om.
For at blive klogere begiver Vikingelandsbyen sig nu ud på et klangtogt - dvs. fire musikrejser/koncertforedrag, hvor du kan tage med og sammen med Vikingelandsbyen dykke ned i arkæologiske og historiske kilder og musik- og folketraditioner i de områder, vikingerne havde mest at gøre med.
OBS! Det er ikke en forudsætning at se hvert enkelt foredrag for at være med - hvert foredrag kan sagtens opleves for sig.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Bibliotekstorvet 1-3, 2620 Albertslund, Denmark, Bibliotekstorvet 1, 2620 Albertslund, Danmark, Glostrup, Denmark

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Glostrup

Hyrox Tr\u00e6ning
Tue, 04 Nov at 05:00 pm Hyrox Træning

Porten Vridsløse

Huskoncert
Tue, 04 Nov at 06:00 pm Huskoncert

Forbrændingen

Klangtogt i vikingernes k\u00f8lvand II
Tue, 04 Nov at 07:00 pm Klangtogt i vikingernes kølvand II

Bibliotekstorvet 1-3, 2620 Albertslund, Denmark

Onsdags l\u00f8betr\u00e6ning
Wed, 05 Nov at 05:00 pm Onsdags løbetræning

Stadionvej 80, 2600 Glostrup, Danmark

V\u00e6lgerm\u00f8de for tilflyttere
Thu, 06 Nov at 11:00 am Vælgermøde for tilflyttere

Skolevej 6, 2600 Glostrup, Danmark

Torsdags OCR - \u00e5ben bane og teknik tr\u00e6ning
Thu, 06 Nov at 04:30 pm Torsdags OCR - åben bane og teknik træning

Porten Vridsløse

Croquis, kultur & cocktails
Thu, 06 Nov at 07:00 pm Croquis, kultur & cocktails

Bibliotekstorvet 2, 2620 Albertslund, Denmark

Friday Magic WOD
Fri, 07 Nov at 04:30 pm Friday Magic WOD

Porten Vridsløse

SMELT FESTIVAL 2025
Fri, 07 Nov at 07:00 pm SMELT FESTIVAL 2025

Brønden + Forbrændingen

Glostrup is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Glostrup Events