Advertisement
Šioje renginių serijos „Kinas bibliotekoje: filmo ir teksto dialogas“ dalyje dėmesį skirsime istorijos temai kine.Spalio 2 d., ketvirtadienis, 18.00 val. kino istoriko Audriaus Dambrausko paskaita „Kultūriniai kontekstų atspindžiai kine“ ir filmo „Grand Tour“ peržiūra (rež. Miguel Gomes).
Spalio 3 d., penktadienis, 18.00 val. filmo „Interesų zona“ peržiūra (rež. Jonathan Glazer).
Renginiai vyks Ąžuolyno bibliotekos Žvaigždžių salėje (Radastų g. 2, 1 a.).
𝐀𝐩𝐢𝐞 𝐩𝐚𝐬𝐤𝐚𝐢𝐭𝐚̨
𝐀𝐮𝐝𝐫𝐢𝐮𝐬 𝐃𝐚𝐦𝐛𝐫𝐚𝐮𝐬𝐤𝐚𝐬 „𝐈𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐧𝐢𝐚𝐢 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐚𝐢 𝐢𝐫 𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐤𝐚𝐢: 𝐝𝐢𝐚𝐥𝐨𝐠𝐨 𝐩𝐚𝐢𝐞𝐬̌𝐤𝐨𝐬“
Istorikų ir kino medijos santykis visuomet buvo gana komplikuotas. Kinas skaičiuoja jau daugiau nei 130 metų, bet istorikams teko ilgokai vargti, kol prisijaukino kino filmus kaip dar vieną iš savo tyrimams naudojamų šaltinių – nors dar toli gražu ne visiems tai pavyko. Ypač daug piktų istorikų žvilgsnių ir komentarų sulaukė praeitį vaizduojantys filmai.
Šioje paskaitoje trumpai ir apžvelgsime, kaip filmai apskritai atsidūrė istorikų susidomėjimo akiratyje ir kokiais skirtingais būdais šiandienos istorikai gali juos skaityti. Klausime: ką veikia istorikai filmavimo aikštelėse ir kodėl jie dažnai jas palieka? Ar istorinės tematikos filmai mums daugiau pasakoja apie praeitį ar apie dabartį? Ar įmanoma pastatyti istorinį filmą atsisakius visų jame vaizduojamo laikotarpio dekoracijų? Na o atsakymų paiešką iliustruosime kartais labai keistais ir originaliais filmų pavyzdžiais.
Audrius Dambrauskas – kino meną tyrinėjantis istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, LMTA Nacionalinės kino mokyklos lektorius ir Lietuvos literatūros ir meno archyvo vyriausiasis archyvaras.
𝐅𝐢𝐥𝐦𝐮̨ 𝐚𝐩𝐫𝐚𝐬̌𝐲𝐦𝐚𝐢
𝐅𝐢𝐥𝐦𝐚𝐬 „𝐆𝐫𝐚𝐧𝐝 𝐓𝐨𝐮𝐫“ (𝐫𝐞𝐳̌. 𝐌𝐢𝐠𝐮𝐞𝐥 𝐆𝐨𝐦𝐞𝐬)
Portugalija, Italija, Prancūzija, 2024 m., 128 min., N-13
Jangonas, tuometė Birma, 1917-ieji. Britų imperijos tarnautojas Edvardas susižadėjęs su Mole, tačiau tuoktuvių dieną pabėga. Kelionėje paniką pamažu keičia melancholija. Svarstydamas apie savo nereikšmingą būtį, Edvardas nesiliauja galvoti ir apie Molę. O Molė, neatsisakiusi minties ištekėti ir prajuokinta Edvardo bailaus poelgio, seka sužadėtinio pėdomis po Azijos kraštus. Unikalus režisieriaus Miguelio Gomeso žvilgsnis į daugiasluoksnę kolonializmo istoriją šių metų Kanų festivalyje buvo įvertintas geriausio režisieriaus apdovanojimu.
𝐅𝐢𝐥𝐦𝐚𝐬 „𝐈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐞𝐬𝐮̨ 𝐳𝐨𝐧𝐚“ (𝐫𝐞𝐳̌. 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐭𝐡𝐚𝐧 𝐆𝐥𝐚𝐳𝐞𝐫)Jungtinė Karalystė, 2023 m, 105 min., N-13
Svajonių gyvenimas bet kokia kaina – toks yra Hedvygos Hoess (akt. Sandra Hüller) tikslas. Šeimyninę idilę ši atkakli moteris kuria ant pragaro slenksčio – tiksliau, jo pašonėje, kitoje Aušvico koncentracijos stovyklos tvoros pusėje. Stebint ekrane preciziškai dėliojamas jos gyvenimo detales sudėtinga suvokti, kaip ramiai miegoti, kai už keliasdešimties metrų žudomi žmonės. Ypač – kai juos žudo tavo vyras. Sukrečianti britų režisieriaus Jonathano Glazerio istorinė drama įkvėpta rašytojo Martin Amis novelės ir tikrų faktų. Hedvygos sutuoktinis Rudolfas Hoessas iš tiesų dirbo Aušvico komendantu. JAV studijos A24 pristatomas meistriškas, išradingas ir tyliau kvėpuoti verčiantis kino meno kūrinys įvertintas Kanų kino festivalio Didžiuoju prizu ir dviem BAFTA statulėlėmis. Aktorė Sandra Hüller už pagrindinį vaidmenį nominuota daugybei apdovanojimų, įsk
Visą renginių programą rasite čia: https://azuolynobiblioteka.lt/renginiai/azuolyno-biblioteka-kviecia-i-kino-ir-teksto-dialoga/
Renginiai yra projekto „Kinas bibliotekoje: filmas kaip intertekstualus dialogas“ dalis.
Projektą finansuoja Lietuvos kino centras.
Draugai:
VšĮ Kylantis Kaunas
UAB Init
Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Radastų g. 2, LT-44164 Kaunas, Lithuania, Radastų gatvė 2, LT-44164 Kaunas, Lietuva, Kaunas, Lithuania