Katinka // Cirkelbroen ØsterStrand // Fredericia

Thu, 14 Aug, 2025 at 08:00 pm UTC+02:00

Cirkelbroen | Fredericia

T\u00f8jhuset & Eksercerhuset
Publisher/HostTøjhuset & Eksercerhuset
Katinka \/\/ Cirkelbroen \u00d8sterStrand \/\/ Fredericia
Advertisement
KATINKA - GRATIS KONCERT PÅ CIRKELBROEN ØSTERSTRAND
Efter 12 år i en evigt foranderlig bandkonstellation står Katinka nu helt selv for første gang, som både erfaren musiker og debuterende soloartist. Og ja, man kan sagtens være begge dele på én gang. Det er måske lige præcis der, Katinka trives allerbedst. Lige midt i alle kontrasterne. Mellem gråd og grin. Mellem styrke og sårbarhed.
Lige der finder man Katinkas nye lyd, som både er hårdtslående og pulserende, men stadig med hendes insisterende og stærke vokal som den altoverskyggende kerne. Katinka har nemlig masser at sige, og ingen forsøger at gemme ordene væk i produktionen. For det er stadig i poesien, Katinka igen og igen viser sig skarp som et barberblad og med en fabelagtig evne til at gøre det private alment.
På sin første soloudgivels har Katinka valgt at tage producer Søren Buhl med, der har markeret sig i den danske musikbranche de sidste par år som en musikalsk altmuligmand.
Her er arrangementerne skåret helt ind til benet, så man som lytter ikke er i tvivl om, hvem der styrer bussen mod afgrunden og redder os op igen. Og her i kontrasten, lige på kanten, med åben mund og knyttede hænder, har Katinka haget sig fast, som en ny og gammel artist, du ikke vil kunne glemme.
Katinka om sin solodebut
“Jeg har aldrig haft så store sæbebobler i min mave af spænding, angst og lykke, som jeg har lige nu, hvor jeg skal vise verden, hvordan mine sange lyder, når jeg står på helt egne og skæve ben. Der er så meget, der føles nyt. Det er som at skulle lære at cykle igen og så opdage, at jeg elsker at cykle - og jeg ved præcis, hvor jeg vil hen”
Katinka om sangen “Knappenål”:
"I gangen i min lejlighed på Amager, lige ved siden af badeværelset, hænger et stort verdenskort sat op med tape. Jeg går forbi det mange gange om dagen. Jeg har aldrig rejst meget eller været særlig interesseret i det. Det er min kæreste, der kan udpege byer, lande og steder, hvor han har surfet, vandret eller gjort andre aktive ting uden mig. Alligevel har kortet haft stor betydning for mig, og den er inspiration til sangen "Knappenål".
I mit arbejde med sangen har jeg forestillet mig kortet som en måde at afdække afslutningen og ødelæggelsen af et venskab på. Som en forfejlet og ubrugelig ruteplan. Jeg kigger på landkortet og sætter en knappenål, hver gang én af os tog en dårlig beslutning og forsvandt længere væk fra hinanden. Jeg vil næsten kalde sangen en obduktion af et venskab, som var faret meget mere vild, end vi troede. Hver gang jeg synger sangen, forestiller jeg mig, at det er mig, der er et stort verdenskort fyldt med nåle over hele kroppen.
Når et venskab går i stykker, er der så mange indviklede følelser, som på en måde alle skal have plads i sangen. For at vise hvor smertefuldt det er, når man taber et livsvidne i sit liv. At alle minderne stadig sidder i min krop, men de stikker som nåle, når de dukker op i mit tankemylder. Der er ligesom ikke rigtig nogen skurk at pege på, der er ikke én, der har skylden, for knappenålene viser, at venskabet gik forkert allerede for mange år siden. Det er også lige præcis derfor, mener jeg, at sangen bliver spændende, for den skal kunne bære alle de modstridende følelser, hvor jeg både kigger ind og kigger ud. Der er aldrig noget, som går i stykker på en enkelt dag. Man taber hinanden langsomt, det er det sangen Knappenål handler om."
Alle koncerterne på Cirkelbroen er støttet af Fredericia Kommune.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Cirkelbroen, Øster Voldgade 15, 7000 Fredericia, Danmark, Fredericia, Denmark

Sharing is Caring:

More Events in Fredericia

FredagsJAM - Anders Julsgaard Kvintet
Fri, 15 Aug at 02:00 pm FredagsJAM - Anders Julsgaard Kvintet

Tøjhuset

DM Veteran 50m
Fri, 15 Aug at 02:15 pm DM Veteran 50m

BPI, Pjedstedvej 33A, 7000 Fredericia

Havnefest
Fri, 15 Aug at 03:00 pm Havnefest

Havnegade 40, 5500 Middelfart, Danmark

90'er Festen - Me & My
Fri, 15 Aug at 07:00 pm 90'er Festen - Me & My

Gothersgade 32, Fredericia, Denmark

Flagermustur \u2013 p\u00e5 jagt efter det flyvende pattedyr
Fri, 15 Aug at 09:00 pm Flagermustur – på jagt efter det flyvende pattedyr

Kongebrovej 42, 5500 Middelfart, Danmark

Gademarked i Strib
Sat, 16 Aug at 10:00 am Gademarked i Strib

Vestergade, 5500 Strib, Danmark

Hobbydrivhuse - \u00c5bent Hus Middelfart den 16\/8
Sat, 16 Aug at 10:00 am Hobbydrivhuse - Åbent Hus Middelfart den 16/8

Byggecentrum - Middelfart

\u00c5bent Skib: Kom ombord p\u00e5 Danmarks st\u00f8rste krigsskibe
Sat, 16 Aug at 10:00 am Åbent Skib: Kom ombord på Danmarks største krigsskibe

Esplanaden, 7000 Fredericia, Danmark

H\u00f8stfest p\u00e5 Museumsg\u00e5rden Kringsminde
Sat, 16 Aug at 11:00 am Høstfest på Museumsgården Kringsminde

Kringsmindevej 9, 7000

Live Hindsgavl Slot
Sat, 16 Aug at 01:00 pm Live Hindsgavl Slot

Hindsgavl Slot

Fredericia is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Fredericia Events