KATARZYNA KALWAT "PULVERKOPF" | TP 1875 FEST X MALTA FESTIVAL 2026

Fri, 26 Jun, 2026 at 06:00 pm to Sun, 28 Jun, 2026 at 10:00 pm UTC+02:00

Teatr Polski w Poznaniu od 1875 | Poznan

Malta Festival
Publisher/HostMalta Festival
KATARZYNA KALWAT "PULVERKOPF" | TP 1875 FEST X MALTA FESTIVAL 2026
Advertisement
To monumentalne, powstające przez kilkanaście lat, dzieło nagrodzone Angelusem jest jedną z najbardziej interesujących nowych powieści wydanych w Polsce.
Pulverkopf to złożona, intertekstualna próba poszukiwania własnej tożsamości, scalenia jej z różnych wątków, rozgrywających się na wielu planach czasowych i przestrzennych. Poprzez zgromadzone w powieści archiwum zapisków, szkiców, notatek i przypadkowych zdjęć, główny bohater Patryk Werhunt pragnie dotrzeć do źródeł własnej tożsamości, ułożyć ją niczym perecowską układankę i w końcu zrozumieć siebie. Tam jednak, gdzie pojawiają się brakujące elementy faktografii, swoiste luki w historii, pojawia się też wyobraźnia, która przynosi paradoksalne odkrycia. To za jej pośrednictwem nieustanna gra z własną tożsamością przybiera formę autokreacji, dotkliwej, bo podyktowanej chorobą i procesem umierania.
Tekst zapleciony na historii życia kompozytora Norberta von Hanneheima to konsekwentny wybór reżyserki zafascynowanej tworzeniem teatralnych esejów o poszukiwaniu tożsamości i napięć między biografią i twórczością.
Informacja o fabule powieści:
Patryk Werhunt, nastoletni bohater, dorasta w Międzyrzeczu (Meseritz), jednym z najstarszych polskich miast, zagarniętym przez Niemców i wyzwolonym w 1945 r. Pewnego dnia trafia na pływające w Obrze ciało jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka. Traumatyczne wydarzenie staje się pretekstem do snucia rozległej i skomponowanej misternie niczym fuga opowieści o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków. Opowieści, której motywem przewodnim jest obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima.
Misternie skonstruowana, wciągająca, wielopoziomowa, intertekstualna… trzeba powiedzieć wprost i krótko: Pulverkopf Pasewicza to powieść wybitna. Być może jedna z najlepszych, jak nie najwybitniejsza polska powieść ostatnich lat.
Jeśli czekaliście i czekałyście na “wielką polską powieść”, która opowie o naszych, polskich problemach z historią i tożsamością, w której zarówno postaci męskie jak i kobiece będą napisane tak, że na długo zostaną wam pod powiekami, oto jest - pisał Wojciech Szot.
📆 26-28 czerwca 2026, 18:00
📍 Teatr Polski w Poznaniu od 1875
🔖 Bilety w sprzedaży na stronie Teatru Polskiego.
Advertisement

Event Venue

Teatr Polski w Poznaniu od 1875, ulica 27 Grudnia 8/10, 61-737 Poznań, Polska, Poznan, Poland

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Poznan

X OG\u00d3LNOPOLSKI RAJD ROWEROWY GENESIS
Fri, 26 Jun at 04:00 pm X OGÓLNOPOLSKI RAJD ROWEROWY GENESIS

Internat Medyk Gniezno

CRAFT BEER CAMP 2026!
Fri, 26 Jun at 05:00 pm CRAFT BEER CAMP 2026!

Annopole 9a, 63-000 Sroda Wielkopolska, Poland

Gestalt - S\u0142owo - Obraz - Ruch
Fri, 26 Jun at 05:00 pm Gestalt - Słowo - Obraz - Ruch

ul. Piaskowa 3d, Poznan, Poland

Kiermasz Fajnych Rzeczy - Gniezno, Dni Gniezna
Fri, 26 Jun at 05:00 pm Kiermasz Fajnych Rzeczy - Gniezno, Dni Gniezna

plac św Wojciecha

Good Wave Festival 2026
Fri, 26 Jun at 05:00 pm Good Wave Festival 2026

Aleja Prymasa Wyszyńskiego 48, 62-420 Strzałkowo, Poland

The Blaze in Pozna\u0144
Fri, 26 Jun at 05:00 pm The Blaze in Poznań

Malta Festival

THE BLAZE (DJ-SET) x THE BLESSED MADONNA x HAAi x MALTA FESTIVAL 2026
Fri, 26 Jun at 07:00 pm THE BLAZE (DJ-SET) x THE BLESSED MADONNA x HAAi x MALTA FESTIVAL 2026

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Ronald Harwood Garderobiany (The Dresser), re\u017c. Dan Jemmett
Fri, 26 Jun at 07:00 pm Ronald Harwood Garderobiany (The Dresser), reż. Dan Jemmett

Teatr Fredry w Gnieźnie

Rueda for FuN - zaj\u0119cia open \/\/ 26.06 Art of Move
Fri, 26 Jun at 07:00 pm Rueda for FuN - zajęcia open // 26.06 Art of Move

61- 563 Poznań, ul. Górna Wilda 81, 61-563 Poznan, Poland

Dni Miasta i Gminy Skoki 2026
Fri, 26 Jun at 07:30 pm Dni Miasta i Gminy Skoki 2026

plac Powstańców Wielkopolskich, 62-085 Skoki, Polska

Botaniczna Pi\u0105tka Pozna\u0144 - edycja nocna
Fri, 26 Jun at 08:30 pm Botaniczna Piątka Poznań - edycja nocna

Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Poznan is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Poznan Events