Advertisement
Dragi Mosoraši,10.11.2024. vas pozivamo da se pridružite društvenim izletu na najviši vrh Kamešnice, Konj 1852 mnv. sa početnom točkom uspona u selu Podgradina (Livno, BiH). Ova staza glasi za jednu od najljepših jesenskih staza na ovom području, a da je to tako, morati ćete se doći uvjeriti.
Iz sela se najprije ide stazom kroz visoku makiju i visoku bukovu šumu, do Pešina vrila. Pešino vrilo je još jedno u nizu vrela koje je domaćem stanovništvu vjekovima pružalo pitku vodu. Nalazi se na 1350 m nadmorske visine. Stariji stanovnici pričaju kako su prije mjesecima boravili na Kamešnici čuvajući stoku na ispaši. Upravo im je Pešino vrilo između ostalih mnogobrojnih izvora na Kamešnici omogućavalo da napoje stoku. I dan danas izvor teče i njime se služe planinari i izletnici iz okolnih mjesta ali i cijele BiH i Hrvatske.
Godine 2007. na Pešinom vrilu je sagrađeno planinarsko sklonište. Danas je kućica otvorena za sve planinare i ljude dobre volje. Ovdje je i polovina puta za uspon na vrh.
Od doma staza vodi desno ne dobvajući na visin, a nakon 500 m izlazi na goli greben. Dalje vodi po grebenu, serpentinama, po otvorenom terenu, vrlo oštro uzbrdo do vršnog hrpta kojeg slijedimo sve do vrha.
Sa Konja se pruža, za lijepa vremena, predivan pogled prema otocima Jadranskog mora, te prema Sinjskom i Livanjskom polju.
Konj se nalazi na području Bosne i Hercegovine, pa se prilikom uspona s južne strane prelazi državna granica.
Veličanstveni pogled s ovoga vrha, koji se nalazi s bosanske strane planine, najbolja je nagrada za naporno planinarenje do njega. Pogleda puca na ogroman dio Dalmacije, ali i južne dijelove BiH, vide se čak i vrhovi planina Crne Gore. Kroz Kliška vrata s vrha Kamešnice se vidi Marjan, a poznato je da Splićani mogu vidjeti Kamešnicu. Kada u Splitu nema vjetra, a Kamešnica dobije oblačnu kapu siguran je to znak skorog dolaska bure na obalu. Najbolje se s Konja vidi cijelo Livanjsko polje i samo Livno, kao i čitavo Buško blato.
Dužina staze je oko 5,5 km u jednom smjeru te se penjemo 1100 m visine što stazu klasificira kao K3 - tešku stazu.
Dinamički plan izleta:
6:00 Polazak autobusom iz Šibenske ulice
8:00 Očekivani dolazak u Podgradinu i početak uspona
9:45 - 10:00 Pešino vrilo - pauza cca 15-ak minuta kako bi na vrh došli do 12 sati. 12:00 - 12:30 dolazak i pauza na vrhu Kamešnice (ukoliko vremenski uvjeti budu dozvoljavali)
16:00 Očekivani povratak u autobus
18:00 Povratak u Split
Preporučeno je nositi planinarske štapove, odjeću i obuću prilagođenu vremenskim uvjetima, te dovoljno vode i hrane za osobne potrebe. Također molim da se ponese i čeona lampa u slučaju kašnjenja jer sve ranije pada mrak.
Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 17 do 21 sat te četvrtak od 10 do 14 sati ili na e-mail: [email protected]
Prijave primamo najkasnije do srijede 06.11.2024. ili do popunjenja kapaciteta.
Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu – iz ruksaka
Potrebna oprema: izletnička – prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, baterijska lampa, osobna iskaznica, planinarska iskaznica, terenska hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva i na tel. 021/394-365
Vodiči: Miro Kurtović i Ana Oštro
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.
Kondicijska zahtjevnost:
K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)
K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)
K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)
K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)
Tehnička zahtjevnost :
T1 - nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)
T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)
T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)
T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Sinovčića 2, Split, Croatia