Advertisement
Minden kedves érdeklődőt szeretettel hívok és várok Kecskeméten az előadásra!Jegyvásárlás csak online lehetséges:
https://www.tixa.hu/eloadas-kecskemeten-04-28
Helyszín:
Hírös Agóra Kulturális Központ
6000 Kecskemét, Deák Ferenc tér 1.
(Az épületbe belépve forduljon jobbra, menjen el a porta előtt, majd jöjjön felé 1,5 szintet - ott lesz a 104-105-ös terem.)
Miről lesz szó?
Először röviden az intim kapcsolat fogalmáról. Erről akkor beszélhetünk, ha a saját oldalamat nézve megengedem a másiknak, hogy “belém láthasson”. Elmondom, feltárom és bevállalom, hogy mit gondolok és mit érzek. Az intimitás tehát megengedi a betekintést, ami számos esetben – „melléktermékként” – előhívja a kölcsönösséget. Ez azt jelenti, hogy az őszinte énközlésemre a másik fél elkezd megérteni, velem együtt érezni, sőt elindulhat az elfogadás útján. Mindezek mellett persze az is megtörténhet, hogy kinevetve eltapos vagy megmondja a frankót. Az intimitás „veszélye” tehát az, hogy a „fagyi visszanyalhat”.
Az intimitás ellentéte a játszma. A lényege, hogy ebben egy csepp szeretet sincs. Sajnos! Játszmáink által a saját élethelyzetünket és a hiedelmeinket erősítjük meg, sőt egyben elkerüljük a szembesülést a valósággal.
Az előadásban részletesen érintem Stephen Karpman által leírt, gyakorlatban könnyen alkalmazható felosztást. Szerinte a játszmákban lavírozó emberek mindig belépnek a következő megterhelő szerep egyikébe:
1. Az Üldöző olyan valaki, aki lenyomja a többi embert és lekicsinyli őket. Az Üldöző a másikat legyőzöttnek és nem rendben levőnek tartja. „Ez mind a te hibád.”
2. A Megmentő úgy néz a vele szemben állóra, mint aki nincs rendben és gyenge. Úgy reagál a másikra, mintha ő jobb helyzetben lenne és a partere nem tudna önmagán segíteni. „Hadd segítsek.”
3. Az Áldozat számára önmaga az, aki legyőzött és nem jó. „Szegény nekem (szegény ‘én’)!”
A játszmák leépítésére akkor van lehetőség, ha segítséggel rájönnek arra a (család)tagok, ahogyan azt maguk között elindítják. Mindig van valamiféle horog, „csali”, ami aktiválja a múlt megkövesedett szerepeit. Ezek olyan „bakelitlemezek”, amelyek közül valaki egyet „feltesz”, majd pár perc múlva elindul az ordítozás. Igaz ez annak ellenére, hogy már az elején mindenki tudja, hogy itt bizony előrelépés nem várható….
Az előadásban a gyakorlatban tapasztalt kiutakat - az elengedés lépéseit - fogom ismertetni.
Dr. Domján Mihály
pszichoterapeuta szakorvos, pszichológus,
családterapeuta, mindfulness oktató,
szomatodráma játékvezető,
https://linktr.ee/drdomjan
......................................................................................................
Budapesten májusban önismereti csoport indul - fókuszban a családi kapcsolatok és a mindfulness gyakorlatok. Erről itt tud tájékozódni vagy tudja másnak ajánlani - köszönöm:
https://www.facebook.com/events/4012165962438537
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ, Kecskemet, Hungary
Tickets