Advertisement
Ke 30.4. klo 18 PaviljonkiTimo Hietala, liidaus
Helena Juntunen, laulu ja juonnot
Jori Huhtala, basso
Veli Kujala, harmonikka
Seppo Kantonen, piano
Anssi Nykänen, rummut
Kaiken takana on tango – jopa vappuaattona! Lontoon Proms-festivaaleilla vuonna 2018 hurmannut kombo tuo huikean tangoelämyksen nyt jyväskyläläisyleisön nautittavaksi.
Missä tango syntyi ja missä se on juuri nyt? Konsertin aikana kuljetaan 1800-luvun Buenos Airesin baarien latinalaisesta tangosta Astor Piazzollan 1950-luvulla luomaan tango nuevoon. Tarina kattaa myös suomalaisen tangoperinteen 1900-luvun alusta – sen, joka on syvälle juurtunut rakkauden, surun ja luonnon teemoihin – ja tuo mukanaan myös tuoreinta tangomusiikkia.
Mitä tapahtuu, kun Toivo Kärki kohtaa Astor Piazzollan? Oliko Valse triste sittenkin oikeasti tango? Tämä selviää odotetun vappukonsertin paluuspektaakkelissa!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Lutakonaukio 12, 40100 Jyväskylä, Finland, Lutakonaukio 12, FI-40100 Jyväskylä, Suomi,Jyväskylä, Finland
Tickets