Advertisement
🎥 Sausio 25 d. Sapiegų rūmuose prasidės meninink(i)ų judančių vaizdų programa. Pirmame sezone pristatomi kūriniai, kuriuose menininkės ir menininkai klausia, kaip mes pažįstame ir patiriame pasaulį. Šiuose filmuose, puoselėjančiuose kritinį santykį su šiuolaikybe, aktyviai užklausiama apie žinojimo sistemas ir reprezentavimo formas, ypatingas dėmesys skiriamas archyvui, atminčiai, kalbai ir feministinei pasaulėkūrai. Renginius lydės susitikimai ir pokalbiai su programos dalyvėmis ir dalyviais.Pirmoji programos viešnia – Londone gimusi ir gyvenanti menininkė bei tyrėja Onyeka Igwe. Savo kūryba ji kelia klausimą: kaip mes sugyvename? Menininkė nesiekia pateikti kategoriško atsakymo, veikiau bando nagrinėti abipusiškumo, sambūvio ir daugialypumo niuansus. Jos kūryboje svarbūs tampa jutiminiai, erdviniai ir prieš hegemoniją nukreipti žinojimo būdai. Onyekos tyrimui pasitelkiami kūnas, archyvai, žodiniai ir tekstiniai pasakojimai, taip atskleidžiant užmirštas istorijas.
Filmai rodomi nepertraukiamai nuo 11:00 iki 17:30 Didžiojoje menėje. Po paskutinio seanso, nuo 17:30 iki 18:30, vyks susitikimas su menininke. Pokalbis vyks anglų kalba.
Bilietus galite įsigyti čia: https://bilietai.sapiegurumai.lt/lit
Onyeka Igwe yra surengusi personalinių ir dueto parodų Venecijos bienalėje (2024), galerijoje „Peer“ Londone (2021), MoMA PS1 Niujorke (2023), „High Line“ parke Niujorke (2022), „Mercer Union“ centre Toronte (2021), „Jerwood Arts“ fonde Londone (2019) ir „Trinity Square Video“ centre Londone (2018). Jos filmai rodyti daugybėje grupinių parodų ir kino festivalių visame pasaulyje. 2024 m. menininkė dalyvavo grupinėje parodoje „Nigeria Imaginary“ 60-osios Venecijos bienalės Nigerijos nacionaliniame paviljone. 2019 m. ji buvo apdovanota Beriko (Berwick) kino ir medijų meno festivalio Naujojo kino apdovanojimu, 2020 m. Jungtinės Karalystės Menų fondo stipendija, 2021 m. „Foundwork“ menininko prizu, nominuota 2022 m. Jarmano apdovanojimui ir „Max Mara“ menininkėms skirtam apdovanojimui. Onyekai atstovauja galerija „Arcadia Missa“.
Programa:
🎬 „Radikalus duetas“, 2023 m., 29 min.
Kas nutiko ** a. 5 deš. Londone, kai dvi skirtingų kartų, tačiau prieš kolonializmą kovojančias moteris suvienijo troškimas parašyti revoliucinę pjesę?
🎬 „Stebuklas George’o Greeno parke“, 2022 m., 12 min. 9 sek.
Šiame filme pasakojama apie bendrosios nuosavybės (angl. commons) – kolektyviai valdomos žemės, kuri naudojama susirinkimams, žaidimams ir diskusijoms – tradiciją Jungtinėje Karalystėje. Filmo centre – namelis medyje George’o Greeno parke Rytų Londone. ** a. 10 deš. pradžioje iškilo grėsmė senam valgomajam kaštainiui, kuriame buvo įrengtas namelis medyje. Žmonės iš viso pasaulio ėmė siųsti laiškus į šį namelį, taip prisijungdami prie medžio išsaugojimo kampanijos. Filmo pradžioje pasakojama istorija perauga į menininkės asmeninius prisiminimus apie protestus, aprėpdama ir archyvinę medžiagą apie kitus socialinius kolektyvinius reiškinius: XVII a. digerius, radikalias vasaros stovyklas Niujorko valstijoje 4–5 deš., antikarinius protestus Grinhemo bendruomenės parke 9 deš., skvoterių protestų keliuose stovyklas 10 deš. ir reivus po atviru dangumi šio amžiaus pradžioje.
🎬 „vadinamasis archyvas“, 2020 m., 19 min. 40 sek.
Kūrinyje kriminalistiniu žvilgsniu tyrinėjamos yrančios Imperijos saugyklos. Filme, tarsi dvigubame portrete, derinami per metus dviejuose atskiruose kolonijinių archyvų pastatuose – Nigerijos mieste Lagose ir Jungtinės Karalystės mieste Bristolyje – nufilmuoti kadrai, apmąstant „garsinius šešėlius“, kuriuos vis dar generuoja kolonijiniai vaizdiniai, nors su jais susijusi atmintis ir pati medžiaga palaipsniui yra. Derindama radijo pjesės, korporatyvinio videoturo ir noir detektyvo žanrus bei trikdančiai, kritiškai vaizduodama atradimo siaubą Igwe šiame filme įsivaizduoja, kas galėjo „pradingti“ iš šių archyvų,
🎬 „Specializuota technika“, 2018 m., 7 min.
Williamas Sellersas ir Jungtinės Karalystės Kolonijinių filmų padalinys (angl. Colonial Film Unit) sukūrė savitą kolonijinio kino sistemą. Jai būdingas lėtas montažas ir minimalus kameros judėjimas, nenaudojami jokie kameros triukai. Pagal šias taisykles sukurta šimtai filmų. Siekiant susigrąžinti kolonijinio projekto pasisavintas juodaodžių šokio tradicijas, filme „Specializuota technika“ bandoma šią medžiagą pateikti ne kaip studijuotiną reginį, o kaip gyvą reiškinį.
„Specializuota technika“ yra dalis trijų kūrinių serijos „Jokių šokių, jokių paistalų“ (angl. No Dance, No Palaver), skirtos 1929 m. Abos moterų karo tyrimams. Pirmasis plataus masto antikolonijinis sukilimas Nigerijoje visuose trijuose filmuose pasitelkiamas kaip atspirties taškas eksperimentuojant su ** a. I pusės Vakarų Afrikai skirtais kolonijiniais vaizdais. „Jokių šokių, jokių paistalų“ yra tai bandymas pasitelkti kritinį artumą – priartėti prie kolonijinio archyvo vaizdinių traumų, būti su jomis arba jų apsuptyje, siekiant kitaip pažinti filme užfiksuotus žmones.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
L. Sapiegos g. 13, LT-10312 Vilnius, Lithuania, L. Sapiegos gatvė 13, LT-10312 Vilnius, Lietuva,Vilnius, Lithuania
Tickets