Advertisement
Zapraszamy na Jubileusz 45-lecia pracy w Uniwersytecie Łódzkim profesora Marka Czyżewskiego, organizowany przez Katedrę Socjologii Kultury IS UŁ, Instytut Socjologii UŁ, Oddział Łódzki PTS, Sekcję Badań Komunikacji Społecznej PTS, Sekcję Metodologii Badań Społecznych PTS oraz Przegląd Socjologiczny.Jubileusz odbędzie się 24 kwietnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, w sali C101, w godzinach 14:00-19:30.
W ramach jubileuszu zaplanowane są dwa wydarzenia naukowe: panel z udziałem gości zagranicznych pt. "On fashionable, necessary and marginalised concepts" oraz debata z udziałem polskich socjolożek i socjologów pt. "Jakich pojęć potrzebuje polska socjologia? Między imitacją a własnym głosem".
W pierwszej części naukowej udział wezmą: Lena Inowlocki, Gerhard Riemann, Fritz Schütze oraz Marek Czyżewski. Panel poprowadzą Katarzyna Waniek oraz Sylwia Męcfal.
W drugiej części będziemy gościć: Małgorzatę Jacyno, Marka Krajewskiego, Andrzeja Piotrowskiego, Annę Radiukiewicz oraz Marka Czyżewskiego. Debatę poprowadzi Magdalena Nowicka-Franczak.
Po części naukowej będzie czas na życzenia i prezenty. Zapraszamy na kieliszek wina oraz niewielki poczęstunek.
Szczegółowe opisy obu części naukowych:
Część I: O pojęciach modnych, potrzebnych i marginalizowanych
Dyskurs publiczny i medialny pełen jest pojęć, które bywają bezkrytycznie przyjmowane przez socjologów i stają się częścią socjologicznego słownika. Marek Czyżewski twierdzi, że słowa i pojęcia cieszące się powszechną popularnością w społeczeństwie lub uznaniem w środowisku naukowym powinny być traktowane z ostrożnością, zwłaszcza te, które są powszechnie uznawane za „oczywiste, prawdziwe i niepodważalne”. Chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat obecności takich pojęć w socjologii i zastanowić się, co „robią one ze społeczeństwem” lub dla niego, dlaczego i w jaki sposób są, z jednej strony, rozpowszechniane i popularyzowane, a z drugiej, poddawane krytycznej ocenie socjologów i socjolożek. Osoby uczestniczące w panelu wybiorą te pojęcia dowolnie; tutaj proponujemy kilka przykładów modnych pojęć, które mamy na myśli: wielokryzys (multikryzys), sprawczość, podatność na zagrożenia, odporność czy (ostatnio wskrzeszona) underclass (podklasa społeczna). Zwracamy również uwagę na pojęcia, które z jakiegoś powodu zostały usunięte z katalogu ważnych odniesień i są ignorowane lub marginalizowane przez środowisko socjologiczne. Są to na przykład: solidarność, współczucie, troska, pokora, opór, bezsilność, autonomia sztuki, autoteliczność wiedzy. Chcielibyśmy zastanowić się, dlaczego są one potrzebne, wartościowe i użyteczne oraz dlaczego należy zadbać o ich powrót na arenę socjologicznego dyskursu.
Część II: Jakich pojęć potrzebuje polska socjologia? Między imitacją a własnym głosem
Nowe procesy i zjawiska społeczne wymagają nazwania, a te, które trwają mimo zmieniającego się kontekstu, zasługują na przypomnienie o swojej ciągłości. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że na dyskurs socjologiczny wywierana jest presja, aby gonił za duchem czasu, podążał za trendami i pozwalał mówić tak, aby być usłyszanym w głównym nurcie debaty intelektualnej i publicznej. Z tego powodu dyskurs socjologiczny przechwytuje pojęcia publicystyczne, psychologiczne, technologiczne, zarządcze i inne modne w danym czasie. Dodatkowo, do tych przechwytów dochodzi często w układzie sztafetowym – polski dyskurs socjologiczny biegnie za socjologią wiodących krajów Globalnej Północy i to od nich przejmuje określony język.
Dlatego chcemy postawić kilka pytań o to, czy pojęcia modne we współczesnej socjologii – zwłaszcza polskiej – są tymi, których rzeczywiście potrzebujemy do opisu zachodzących przemian społecznych, kulturowych i technologicznych? Czy diagnozy społecznych traum i lęków, a także liczne zapożyczenia z dyskursu terapeutycznego są odpowiedzią na kondycję społeczeństwa, czy raczej strategią wytwarzania pozornej krytyki, rezygnującej z radykalnych konkluzji? Jakich pojęć socjologii brakuje, a jakie są niesłusznie marginalizowane? Jakich kategorii potrzebujemy do opisu współczesnych form aktywizmu społecznego, życia w nasyconych technologią miastach i pracowania na dyktowanych przez rynek warunkach? Chcemy też zapytać o to, czy polska socjologia potrzebuje własnych pojęć dostosowanych do lokalnego scenariusza modernizacji? Czy może, w zglobalizowanym świecie, podział na imitowanie głównych graczy w polu i mówienie własnym głosem staje się sztuczny?
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytet Łódzki, ulica Rewolucji 1905 r. 41/43, 90-213 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz