Advertisement
Na scéně orchestrálního jazzu je jen málo tak široce respektovaných osobností jako je americká dirigentka a skladatelka Maria Schneider. Doslova na ni přísahají vlastně všichni, pro které forma velkého orchestru neskončila smrtí Gila EvansePrvní vlastní soubor založila poté, co Gil Evans v roce 1988 zemřel, jeho životnost byla ale krátká, a v roce 1992 přišel na svět Maria Schneider Orchestra, značka, která funguje dodnes, a to i přesto, že kapelnice pravidelně hostuje s mnoha různými tělesy po celém světě. Její hlavní tvorba, skladatelská, aranžérská i dirigentská, spadá logicky pod její vlastní štítek. V tomto ohledu ji respektuje celý hudební svět, což se formálně odráží i do množství nominací a vítězství v cenách Grammy. Těch nasbírala bezmála desítku, nepočítaje množství dalších ocenění.
Hned dvě Grammy, za nejlepší album velkého jazzového souboru a za nejlepší instrumentální skladbu, plus nominaci na neméně prestižní Pulitzerovu cenu získala Maria Schneider také za album Data Lords z roku 2020. Sestává ze dvou částí The Digital World (Digitální svět) a The Natural World (Přirozený svět) a část skladeb vznikla na objednávku americké Kongresové knihovny. Maria Schneider v nich reflektuje rozpor mezi tím, co je nám od přírody dáno, a světem technologií, jež stále více zasahují do života každého z nás prostřednictvím digitálních gigantů, kteří těží z dat, jež jim dodáváme. Autorčina hudba je v tomto projektu stejně jako současný svět plná kontrastů, barvitá a přitom nesmírně ucelená.
Při evropském turné v roce 2025 uvede Maria Schneider primárně právě skladby z alba Data Lords, v nichž bude řídit norský orchestr Oslo Jazzensemble, se kterým průběžně spolupracuje už deset let a některé skladby z projektu Data Lords právě s ním v roce 2018 premiérovala.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Cabaret des Péchés, Dominikánské náměstí 656/2, 602 00 Brno, Česko,Brno, Czech Republic
Tickets