Advertisement
Nacsinák Gergely András előadássorozata havonta egy alkalommal szerdai napokon 19:30-as kezdettel.szeptember 25.
október 16.
november 20.
december 18.
január 8.
JELKÉP ÉS VALÓSÁG: A NÉGY ELEM AZ EVANGÉLIUMBAN
Az újszövetségi történetek, események sokszori ismétlése, kultúránkba beépült metaforái sokszor megnehezítik, hogy új, „más” szemmel nézzük ezeket az elbeszéléseket. Induljunk el az alapoktól: a világ elemeitől! Sorozatunkban megkísérelünk egy-egy ismert motívum mélyére pillantani, sajátos jelentéseit kibontani. A sorozat alkalmaiaz ókori filozófiából ismert elemek köré szerveződnek: a föld, a víz, a tűz és a levegő az evangéliumban is jelen vannak, és sajátos szimbolikus jelentést hordoznak: így igazán az „alapoktól” kiindulva olvassuk újra a jól ismert történeteket.
1. Az alapok: történet és szimbolika az Evangéliumban
Mennyire szimbolikus elbeszélés az újszövetségi? Mennyiben választható szét (és szétválasztható-e egyáltalán) ez a két alak: a történeti Jézus alakja, és a keresztény vallás megváltói figurája (a"zsidó Jézus" és a "hit Krisztusa", mint mondani szokás). Amit a történelmi tanítóról tudni lehet, vajon milyen viszonyban van a hit tárgyával? És mikor születik meg ez a különbségtétel?
Ehhez hasonló kérdéseket járunk körbe az előadássorozat első alkalmával.
2. A föld az evangéliumban: stabilitás és véglegesség
Őszi előadásaink során a négy elem szerepét, szimbolikus jelentőségét, rejtett értelmét kutatjuk az evangéliumi iratokban. Első ezek közül a föld: a stabilitás, véglegesség eleme, amely egyként lehet a halál és az élet közege. Mit jelent az újszövetség szóhasználatában, ha valami "földies"? Hányféle föld van? Hogyan viszonyul a föld az éghez, mi a kapcsolat lent és fent között?
3. A víz az evangéliumban: káosz és kezdet
A víz kitüntetett szereppel bír a bibliai szövegekben, a szent történet szimbolikájában. Egyszerre pusztító és megújító erő, a kezdetek kettős arculatának képviselője. Jelképisége következetesen húzódik végig a zsidó-keresztény hagyományban: ezt a jelképiséget fogjuk áttekinteni szentírási szövegek, kommentárok felidézésével, művészeti alkotások megtekintésének segítségével sorozatunk soron következő előadásában.
4. A tűz az evangéliumban: az emésztő és éltető
Az ókori filozófiából ismert négy elem közül a „föld” és a „víz” után a bibliai értelemben vett „tűz”-fogalom elemzésére kerül sor. A tűz mindenekelőtt isteni attribútum, az ember számára ezért kettős arculattal bír: egyrészt megvilágosító erő, másrészt emésztő hatalom. Bibliai szövegek segítségével ezt a kettős jelképiséget fogjuk áttekinteni keleti és nyugati művészeti alkotások felidézésének kíséretében sorozatunk soron következő előadásában
5. A levegő az evangéliumban: a láthatatlan képmása
A legillékonyabb, legmegfoghatatlanabb elem kitüntetett jelentőséggel bír a bibliai szimbolikában, éppen láthatatlanságának köszönhetően. Így ugyanis alkalmas arra, hogy az istenség láthatatlanságának egyik metaforája legyen. De hogyan jeleníthető meg a láthatatlan? Az ember számára mit jelent a légzés, mint nem fizikai, hanem szellemi folyamat? Előadássorozatunk záró darabjában a láthatatlan nyomába eredünk.
Belépő: 2000 Ft
Helyfoglalás érkezési sorrendben
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Semmelweis u. 4., Budapest, Hungary, 1052