Advertisement
W ramach festiwalu "Sploty. Grodziskie Spotkania Wielokulturowe" zapraszamy na warsztaty Katarzyny Tekielskiej, podczas których stworzycie własny T-shirt z pandą, poznacie tajniki malarstwa sumi-e oraz usłyszycie historię pandziego wyglądu opowiadaną przez Pawła Tekielskiego. Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem 538814997. Uczestnicy przynoszą własną białą koszulkę do malowania, która powinna być uprana i uprasowana (nie nowa prosto ze sklepu).
„Jedną z podstawowych zasad japońskiego malarstwa sumi-e jest piękno prostoty”.
Malarstwo sumi-e (sumi – czarny tusz, e – obraz) to malarstwo tuszem i wodą po bieli papierowej kartki lub jedwabiu, wywodzące się z chińskiej kaligrafii. Technika ta uznawana jest za jedną z najważniejszych gałęzi malarstwa Orientu. Korzenie sumi-e sięgają dynastii Song panującej w Chinach w X-XIII wieku, skąd przywędrowała do Japonii wraz z buddyjskimi mnichami zen. Mnisi łączyli tę sztukę z medytacją, doskonaleniem kreślarskich umiejętności, ćwiczeniem wyobraźni, dyscypliny oraz wytrwałości.
Artysta wykonujący sumi-e jest świadom każdego pociągnięcia pędzla, które musi być przemyślane i precyzyjne. Obraz powstaje bez wcześniejszego szkicu. Pociągnięć pędzlem nie da się poprawić, powstaje od razu wersja ostateczna. Tusz w sztyfcie rozciera się z wodą na specjalnym kamieniu. Jest to równocześnie czas na wyciszenie oraz planowanie kompozycji i pociągnięć pędzlem. Pędzle są wykonane z różnego rodzaju włosia, które bez względu na jego rodzaj, zawsze układa się w szpic.
Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji – daje swobodę wyobraźni i pozwala na indywidualne spojrzenie na ilustrowany temat. Główne tematy sztuki sumi-e to przyroda oraz pejzaże.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Mediateka Grodzisk, ulica 3 Maja 57, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Polska,Grodzisk Mazowiecki, Milanowek, Poland