Advertisement
Istorinio šokio diena Valdovų rūmuose2025 m. balandžio 5 d.
PROGRAMA
// 12.00 val. prof. dr. Helmuto Šabasevičiaus ir istorinio šokio tyrinėtojos Jūratės Širvytės paskaita „Agrippa, liuteronizmas – mitai apie šokį“. Renginių salė, ~45 min. Registruotis: https://registracija.valdovurumai.lt/kr4hkqmk
Paskaitoje šokio tyrinėtojai supažindins su Vaclovo Agripos Lietuvio žymiuoju kūriniu „Laidotuvių kalba apie Joną Radvilą“, apžvelgs jo reikšmę ir europinį kontekstą, taip pat pristatys Michaelio Pretorijaus muzikinį traktatą, jo sąsajas su to meto katalikiškos bei liuteroniškos Europos šokių traktatų kūrėjais, analizuos šiuolaikines klišes ir mitus apie to meto liuteroniško šokio stilių bei prigimtį.
// 13.30 val. Jurgitos Jankutės-Mirinavičienės paskaita apie kostiumą „Renesanso idėjų atspindys diduomenės aprangoje“. Renginių salė, ~1 val. Registruotis: https://registracija.valdovurumai.lt/wbbp9w1e
Dviejų svarbių miestų – Florencijos ir Venecijos – dailininkų paveiksluose pamatysime to meto gražiausias moteris ir įtakingiausius vyrus, demonstruojančius naują stilių, gėrėsimės švelniai besiklostuojančių audinių ornamentika, papuošalų spindesiu, aksesuarų puošnumu, odos baltumu ir šukuosenomis.
Stebėsime, kaip kinta žmonių apranga sustiprėjus inkvizicijai, kai net mažiausias kūno lopinėlio atidengimas tampa nepadoriu, smerktinu ir net pavojingu.
// 15.00 val. muzikos, šokio ir literatūros spektaklis „Šv. Genezijaus trupė pristato Terpsichorę“. Registruotis: https://registracija.valdovurumai.lt/dfhpampd
Didžioji renesansinė menė, 50 min.
Senosios muzikos trupė „Camerata dei Folli“ kviečia jus į unikalų spektaklį, kuriame susijungia komedijos elementai ir gili muzikos, šokio bei teatro analizė. Šiame kūrinyje, sekdami savo ankstesniuose spektakliuose išryškėjusiomis commedia dell'arte tradicijomis ir kūrybiniais principais, trupė tyrinėja liuteroniško ir katalikiško pasaulio sąsajas ir atskleidžia, kaip šios dvi kultūros paveikė Europos muzikos sceną.
Spektaklyje skambės išskirtiniai kūriniai iš šokių rinkinio „Terpsichore“, taip pat amžininkų kompozitorių muzika, šokiai bei dainos, leidžiantys pažvelgti į to meto Europos muzikos kultūrą. Atlikėjai susies šią kultūrą su Lietuva, naudodami Vaclovo Agripos tekstus, kurie papildys pasakojimą ir suteiks jam naujų prasmių.
Atlikėjai: Nerijus Masevičius (vokalas), Jūratė Širvytė ir Edmundas Žička (šokis), Modestas Vaitkevičius (tekstas), Justė Martinkėnaitė (smuikas), Vytautas Dovydauskis (klavesinas), Saulius S.Lipčius (luto forte, barokinė gitara)
// 16.00 val. istorinio šokio mokymai. Michael Praetorius „Branle de Poictou“. Didžioji renesansinė menė, 45 min. Registruotis: https://registracija.valdovurumai.lt/30huj8x1
„Branle de Poictou“ yra tradicinis prancūzų šokis, priklausantis branlio šokių kategorijai. Šis šokis kilęs iš Puatu, regiono Prancūzijoje, ir yra žinomas dėl savo energingumo ir linksmumo. Vienas pirmųjų šį branlį aprašė Tuano Arbo (Thoinot Arbeau) savo traktate „Orchésographie“ (1589), tačiau jį randame ir Michaelio Pretorijaus muzikiniame šokių rinkiny „Terpsichore“ (1612). Branliai paprastai atliekami grupėse, dažnai poromis, ir pasižymi paprastais, tačiau ritmiškais judesiais.
„Branle de Poictou“ dažnai šokamas didesnėse grupėse, todėl jis yra socialinis šokis, skatinantis šokėjus bendrauti ir bendradarbiauti.
Mokymus ves Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorė Jūratė Širvytė bei senojo šokio atlikėjas Edmundas Žička.
// Nuo 11.00 iki 18.00 val. „Muzikinė puota“ – istorinio šokio spektaklio įrašo peržiūra. Lankytojų vestibiulio auditorija, kas 30 min.
„Banchetto musicale“ – ansamblis, kuris pirmas Lietuvoje ėmė propaguoti senosios muzikos ir šokio judėjimą. Įkurtas Jūratės Mikiškaitės-Vičienės, jis iki šiol siekia atgaivinti bei pristatyti istorinę muziką, ypač iš Renesanso ir Baroko laikotarpių. Ansamblis dažnai koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, rengia įvairius edukacinius projektus. Ansamblio pastangomis buvo surengtas pirmas ir vienas reikšmingiausių Lietuvoje senosios muzikos festivalis „Banchetto musicale“.
Filme matysime ankstyvąją ansamblio kūrybą. Režisierius Vytenis Pauliukaitis.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Katedros a. 4, LT-01143, Katedros aikštė 4, LT-01143 Vilnius, Lietuva,Vilnius, Lithuania