Advertisement
𝑲𝒐𝒍𝒆𝒛̇𝒂𝒏𝒌𝒊 𝒊 𝒌𝒐𝒍𝒆𝒅𝒛𝒚. 𝑰𝒏𝒛̇𝒚𝒏𝒊𝒆𝒓𝒔𝒌𝒂 3𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐫𝐬𝐤𝐢𝐞 𝐳 𝐀𝐧𝐧𝐚̨ 𝐖𝐚𝐥𝐞𝐰𝐬𝐤𝐚̨ 𝐳 𝐠𝐨𝐬́𝐜𝐢𝐧𝐧𝐲𝐦 𝐮𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐞𝐦 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐲 𝐆𝐨́𝐫𝐧𝐞𝐣
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Walewską wokół książki 𝘒𝘰𝘭𝘦𝘻̇𝘢𝘯𝘬𝘪 𝘪 𝘬𝘰𝘭𝘦𝘥𝘻𝘺. 𝘐𝘯𝘻̇𝘺𝘯𝘪𝘦𝘳𝘴𝘬𝘢 3. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Katarzyna Górna, której filmy 𝘗𝘪𝘬𝘯𝘪𝘬 𝘯𝘢 𝘴𝘬𝘳𝘢𝘫𝘶 𝘥𝘳𝘰𝘨𝘪 i 𝘖𝘤𝘻𝘺𝘴𝘻𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪𝘦 (we współpracy z Wojtkiem Dadą i Rafałem Jakubowiczem) zostaną pokazane po spotkaniu.
Książka Anny Walewskiej jest opowieścią o ważnym rozdziale polskiej sztuki, zapisaną w formie rozmów z uczestnikami i świadkami wydarzeń mających miejsce w zespole gmachów magazynowych firmy Wróblewski i S-ka, udokumentowanych „metryczek” wystaw i działań teatralnych, wyboru około setki zdjęć z prywatnych archiwów artystów działających na Inżynierskiej oraz syntetycznej, atrakcyjnej, subiektywnej narracji autorki, która przy Inżynierskiej współpracowała z Katarzyną Kozyrą.
W książce znajdują się wywiady z Katarzyną Górną, Pawłem Althamerem, Ivo Nikićiem, Zeldą Klimkowską, Karolem Radziszewskim, Katarzyną Kozyrą i Janem Mioduszewskim.
Wydawca: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Publikacja powstała we współpracy z Domem Spotkań z Historią ze środków Warszawskiego Funduszu Książki Historycznej.
"Zinédine Zidane gra w piłkę za oknem, ambasador Luksemburga fotografuje śmietniki, Jolantę Kwaśniewską uznano za własnego sobowtóra. Nie tylko wyjątkowe osobistości odwiedzały to miejsce. Przy jednym stole zasiadali ci, którzy je tworzyli: lokalne cwaniaczki, policjanci z Cyryla i Metodego, członkowie mafii wołomińskiej i artyści…
Urok transformacji, dzielnicy, wyjątkowego kompleksu budynków, gdzie »pedalstwo« miksuje się z hip-hopem przy akompaniamencie disco polo – Koleżanki i koledzy. Inżynierska 3 jest opowieścią o dwóch dekadach w polskiej sztuce. O wyjątkowej kamienicy na warszawskiej Pradze-Północ i jej lokatorach, tych pełnoprawnych i »na krzywy ryj«”. – fragment książki
𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐖𝐚𝐥𝐞𝐰𝐬𝐤𝐚 — historyczka sztuki i promotorka kultury. W latach 2012–2018 współtworzyła Fundację Katarzyny Kozyry, której była dyrektorką i koordynowała projekty artystyczne. Jest koordynatorką i współautorką badania na temat obecności kobiet na polskich uczelniach artystycznych, którego efektem jest raport 𝘔𝘢𝘳𝘯𝘦 𝘴𝘻𝘢𝘯𝘴𝘦 𝘯𝘢 𝘢𝘸𝘢𝘯𝘴𝘦?… (2015). Obecne zajmuje się archiwami i zagadnieniami związanymi z biografizmem. Autorka wywiadów z ludźmi kultury, które publikowane są na łamach polskiej prasy.
𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐆𝐨́𝐫𝐧𝐚 — artystka, mieszkająca i tworząca w rodzinnej Warszawie, tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, które zazwyczaj zestawia w przestrzenne instalacje, oraz filmy wideo i DVD. W latach 90. studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Twórczość Katarzyny Górnej opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na rzeczywistość społeczną oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze. W jej dorobku artystycznym o wyraźnym rysie feministycznym łatwo zauważyć ewolucję myśli, przechodzenie od badania obszaru tworzenia kulturowych symboli do postawy bardziej sprecyzowanej, walczącej, postulatywnej. „Spojrzenie kobiece” dochodzi wówczas do głosu nie tylko jako refleksja nad pozycją własnej płci, ale także dekonstrukcja dominującej męskości. Górna podejmuje więc tematy trudne, często stanowiące społeczne tabu.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin, Poland, ulica Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin, Polska,Szczecin, Poland