Advertisement
Varmt välkommen till en helg med en riktig flamenco boost 12-14 september!Den 12-14 september är det dags för nästa intensiva danshelg med kurser på nivåerna forts/mellan, mellan/avanc samt extraklass på lördagen med Flamencons Koder- bulerías festeras!
Båda nivåerna börjar med en rejäl uppvärmning/kroppsmedvetenhet, fortsätter med ett block teknik (lite längre del på lördagen) och sedan gå vidare med koreografi (lite längre del på söndagen). Vi repeterar och fortsätter på påbörjat material; Tangos de Granada för forts/mellan och Cantiñas för mellan/avanc.
Lördagens "Flamencons Koder" kommer att innehålla palmas, nöta in och förankra compáskännedom, ett par marcájes, remates, ett par llamadas och lite annat ur bulerías-påsen som är bra att ha med sig! En användbar klass som verkligen rekommenderas för båda nivåerna!
Anmälan görs till [email protected] och jag ber dig då vänligen att OBS!a att din anmälan är bindande vilket medför att du med denna accepterar att du gör dig fullt ersättningsskyldig för kursen. Gäller dock ej om du kan styrka frånvaro med läkarintyg.
Tider:
fredag kl 17.30-19 forts/mellan, kl 19-20.30 mellan/avanc
lördag kl 10-11.30 forts/mellan, kl 11.35-12.35 Flamencons Koder, kl 12.40-14.10 mellan/avanc
söndag kl 10-11.30 forts/mellan, kl 11.30-13 mellan/avanc
Pris:
980 kr kombo koreografi + Flamencons Koder
880 kr för tre dagar koreografi
330 kr för enstaka klass koreografi
280 kr enbart Flamencons Koder
Plats:
DansHuset, Fridhemsgatan 28
Varmt välkommen!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Fridhemsgatan 28, SE-112 40 Stockholm, Sverige, Fridhemsgatan 28, SE-112 40 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden