Advertisement
🟠 Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny” w reżyserii Heleny Kwiatkowskiej. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z twórcami filmu o jednej z najważniejszych rodzin w historii Szczecina. Wstęp wolny!
Bernhard Stoewer, jego dwaj synowie Emil i Bernhard (junior) wraz z zaprzyjaźnionym zespołem inżynierów, konstruktorów, wynalazców i robotników, w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie ** wieku, w ciągu 75. lat zbudowali w Szczecinie przemysłowy koncern. Produkowali m.in: maszyny do szycia, pralki, maszyny do pisania, rowery i samochody osobowe oraz dostawcze, a także autobusy, traktory i pługi.
Ten film to opowieść o wynalazczych pasjach, zdolnościach, pracowitości, talentach marketingowych oraz biznesowych zasadach jakimi kierowała się w swoim barwnym i niezwykle twórczym życiu rodzina Stoewerów – rodzina, która rozsławiła Szczecin na niemal cały świat.
Zdjęcia filmowe były realizowane w Hamburgu, Szczecinie, Kulicach oraz Mielenku Drawskim. Film zawiera także unikatową ikonografię oraz wiele artefaktów ze zbiorów szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji a także ze zbiorów prywatnych.
Film przybliża zarówno polskim jak i niemieckim obywatelom wspólną historię, w trosce o zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego.
„Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny.”
Scenariusz i realizacja : Helena Kwiatkowska Współpraca scenariuszowa i realizacyjna: dr Andrzej Wojciech Feliński
Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński Czołówka: Dariusz Jarmuła Narrator : Konrad Pawicki Udział biorą aktorzy Teatru Współczesnego: Maciej Litkowski, Jacek Piątkowski, Wojciech Sandach, statyści z grup „Metrum” i „Retro Vibes” oraz eksperci: dr hab. Pawel Gut, dr Małgorzata Gwiazdowska, dr Wojciech Feliński, Jacek Ogrodniczak i Sabina Wacławczyk.
Producent: Stowarzyszenie SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA
Film powstał w ramach projektu pt. „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny. Historia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim” i jest dofinansowany w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027 oraz z budżetu państwa.
Partnerami projektu są: Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Otto-Lilienthal-Muzeum w Anklam oraz Remondis sp. z o.o.
Patronami medialnymi są: Kurier Szczeciński i portal internetowy wSzczecinie
Helena Kwiatkowska
Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była dziennikarka TVP Szczecin (p.o. kierownika Redakcji Publicystyki). Autorka ponad 100. wyemitowanych programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. Przez rok pełniła funkcję doradcy medialnego wojewody zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza. Etatowa dziennikarka „Kuriera Szczecińskiego”, z którym współpracuje do dzisiejszego dnia. Prowadziła zajęcia na Podyplomowym Studium PR w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Założycielka i wiceprzewodnicząca Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Public Relations. Przez 7 lat działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (wiceprzewodnicząca Zarządu). Autorka i scenarzystka benefisów sławnych Szczecinian. Razem z A. Kolmer i J. Daleckim opracowała i wydała książkę (2 tomy) o dawnym wieżowcu telewizyjnym (siedziba TVP i PR Szczecin). Autorka scenariusza i realizatorka filmów dokumentalnych wyemitowanych w ostatnich trzech latach na antenach TVP Historia i TVP 3: „I był sobie wieżowiec”, „Babska sprawa” i „ Johannes Quistorp” .
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Klub Delta - filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie, ulica Pomorska 10, 70-812 Szczecin, Polska,Szczecin, Poland