Advertisement
En af dansk elektronmusiks pionerer bliver hyldet med en bogudgivelse og en koncert. Jonas Olesens store biografi om komponistens liv lanceres, og sjældent hørte elektroniske værker kan opleves i 3D-fortolkning.Der er gratis adgang til Ny Sal, men begrænset antal pladser.
...
Immersiv lyd, 3D lyd, surround sound ... I bund og grund er al lyd rumlig, vi opfatter lyd rumsligt, hvad enten vi forsøger at skabe eller genskabe virkelige eller virtuelle rumslige oplevelser.
Området er i vældig udvikling i disse år både teknologisk og kunstnerisk. Næsten alle musikalske genrer har taget ideen til sig for at udforske de kunstneriske muligheder. DKDM har et immersiv lydsystem, der bl.a. er designet til undervisningen i 3D-lyd for fremtidens tonemestre og komponister.
I efteråret 2025 inviterer DKDM på 4 portrætter hvor klassiske og nyskabte værker kan opleves i 3D-fortolkning.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Ny Sal, Rosenørns Allé 22, 1970 Frederiksberg, Denmark, Rosenørns Alle 22, 1970 Frederiksberg C, Danmark, Frederiksberg, Denmark