Advertisement
Jesteśmy potomkami Słowian, ale czy jakiś pierwiastek słowiańskości wciąż w nas tkwi? Odpowiedzi na to pytanie poszukają uczestnicy wykładu dotyczącego interpretacji słowiańskości m.in. w twórczości polskich i czeskich malarzy. Świat Słowian przetrwał w legendach badanych przez etnografów, w pieśniach i tańcach ludowych, inspirujących muzyków i poetów, zaś obrazem dopełniają go artyści malarze. Obrzędy, mity, legendy, ludowość, żywioły natury, sceny historyczne z okresu pierwszych polskich władców są motywami często eksplorowanymi przez twórców, zwłaszcza malarzy. Zdarza się, że widzą oni w słowiańskich korzeniach siłę dla swej sztuki, częściej jednak epizodycznie inspirują się „malowniczą” słowiańskością poprzez obrazowanie legendarnej przeszłości.
Zainteresowanie słowiańskim dziedzictwem wzrosło w XIX wieku, ale najmocniej nawiązanie do tradycji słowiańskich zarysowało się w polskiej sztuce u progu ** wieku, zwłaszcza w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie dzieła reprezentujące ten czas i ich twórcy znajdą się w centrum zainteresowania podczas wykładu zatytułowanego „Malarskie i rzeźbiarskie interpretacje słowiańskości w twórczości Jacka Malczewskiego, Witolda Pruszkowskiego, Zofii Stryjeńskiej, Stanisława Szukalskiego, Alfonsa Muchy i innych”.
Uczestnicy obejrzą dzieła polskich malarzy, m.in. rusałki i dziwożony w dziełach J. Malczewskiego i W. Pruszkowskiego, barwne bożki słowiańskie autorstwa Z. Stryjeńskiej czy symboliczne dzieła Alfonsa Muchy, czeskiego malarza, który stworzył monumentalną Epopeją Słowiańską. Świat słowiański, wytarty ze świadomości odradza się również współcześnie, chociażby w niekonwencjonalnej filmowej twórczości Tomasza Bagińskiego, który uwspółcześnia go w Legendach Polskich i wiedźminowskich filmach.
Motywy słowiańskie zawierają również fotomontaże Natalii Rex i są one według artystki drogą uhonorowania tradycji i przodków oraz wyrażenia tożsamości. Na wykładzie przedstawione zostaną dzieła artystów, z których każdy interpretuje spuściznę Słowian odmiennie.
Wykład poprowadzi Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka
__________________________
Informacje praktyczne
Kiedy: 14 listopada 2024, godz. 17:00-18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Wstęp wolny
Dostępność: słuchawki wyciszające
zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ulica Grodzka 5A, 20-125 Lublin, Polska, ulica Grodzka 5A, 20-125 Lublin, Polska,Lublin, Poland