Advertisement
Hämeen Wanhan Linnan Kilta järjestää pikkujouluretken Lohjalle ja Siuntioon 13.12.2025. Matkaan lähdetään klo 8.30 Wetterhoffin pikavuoropysäkiltä. Lohjalla tutustutaan ensin Pyhän Laurin kirkkoon ja kierrellään kukin omaan tahtiin menneen ajan joulumarkkinoilla.
Kello 12 syödään lounas ravintola Villi Kriikunassa. Lohjalta matka jatkuu Siuntioon, missä tutustutaan oppaan johdolla ensin Suitian linnaan (opastus sisällä). Suitian linnalta opastettu linja-autoretki jatkuu Sjundbyn linnalle/kartanolle. Opas kertoo matkalla mm. Siuntion kirkosta, Lepopirtistä, Porkkalan vuokra-ajasta ja Kuninknaantiestä. Sjundbyn kartano on yksityiskäytössä, joten Sjundbyssä opastus tapahtuu piha-alueella (ulkona).
Takaisin Hämeenlinnaan palataan noin kello 17.30.
Retken hinta on 70 euroa killan jäseniltä.
Myös ei-jäsenet ovat tervetulleita mukaan, hinta ei-jäseniltä on 80 euroa. Hintaan sisältyvät matkat, lounas, iltapäiväkahvi tai tee ja opastukset. Retkimaksut kerätään bussissa. Varaa tasaraha.
Sitovat ilmoittautumiset 27.11. mennessä Riikka Heleniukselle sähköpostitse [email protected] tai puhelimitse 050 380 9540 virka-ajan jälkeen.
Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä mahdollisista erikoisruokavalioista.
Retki toteutuu, kun lähtijöitä on vähintään 25. Lämpimästi tervetuloa mukaan!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Wetterhoffinkatu, FI-13100 Hämeenlinna, Suomi, Hämeenlinna, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.









