Advertisement
🟢 SPIS TREŚCI to cykl spotkań dla miłośników 📚literatury, czytelników i czytelniczek, którzy chcą podzielić się swoimi wrażeniami, skonfrontować własne przemyślenia lub po prostu porozmawiać o ciekawej publikacji. Już 3 marca o g. 19:00 zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Marii Reimann „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” wydanej nakładem wydawnictwa Czarne.
Nie ma jednego doświadczenia niepełnosprawności, pisze Maria Reimann w swoim autoetnograficznym szkicu o doświadczeniu niepełnosprawności „Nie przywitam się z państwem na ulicy”. Niepełnosprawność konstytuuje wzrok zaniepokojonego innego: rodzica, szkolnego rówieśnika, nauczyciela, obcych ludzi w autobusie. Wytwarzamy ją nieświadomie, wpadając w pułapkę zasłony współczucia, zakrywającej obraz drugiego człowieka. Czy niepełnosprawność może być narzędziem emancypacyjnym, które rozbraja poczucie wstydu i buduje społeczną przestrzeń zaufania i odwagi?
Autorka z otwartością i uważnością przysłuchuje się opowieściom kobiet z Zespołem Turnera – zespołem genetycznym, który niejednokrotnie narażał je na stygmatyzację i zamknięcie w sidłach milczenia i wstydu. Równolegle dostosowując się do ram badawczej autorefleksji, Reimann z czułością przygląda się własnym doświadczeniom osoby niedowidzącej, konsekwentnie unikającej podporządkowaniu się wymogom i oczekiwaniom innym. W jej etnograficznych medytacjach jest miejsce na wdzięczność i zaciekawienie, marzenie o lepszym świecie ale i pokusę rzucania wyzwań wszystkim tym, których oburza i drażni odwaga bycia sobą.
Prowadzenie: Jan Jeliński, Agnieszka Górnicka
W inscenizacji fragmentów książki udział weźmie Marianna Linde
Gościem spotkania będzie dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, kierowniczka Zakładu Antropologii Medycyny i Cielesności, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW.
Wejściówki w cenie 🔟 zł dostępne na stronie: https://teatrdramatyczny.pl/horyzonty-spis-tresci oraz w kasie biletowej.
W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów: godziny pracy: poniedziałek - piątek: 9:30 - 17:00 / tel. 721 223 372 / [email protected].
🟢Biogram kuratora - Jana Jelińskiego:
Reżyser teatralny, absolwent Wydziału Reżyserii w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W jego dorobku znajdują się m.in. takie spektakle jak: "Nimfy 2.0" (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), „Boginie" (Teatr Słowackiego w Krakowie), "Ludwig" (Teatr Żeromskiego w Kielcach/Nowy Teatr w Warszawie), "Stella Walsh. Najszybsza osoba świata" (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Hotel Chelsea" (Teatr Jaracza w Olsztynie). Jego spektakle miały pokazy m.in. w TR Warszawa, Nowym Teatrze w Warszawie oraz na festiwalach Boska Komedia w Krakowie, Queer Festiwal w Poznaniu, Sopot Non Fiction. Od grudnia 2024 związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie pracuje w dziale programowym. Koordynator nurtu studenckiego 45. Warszawskich Spotkań Teatralnych.
🟢Biogram współprowadzącej - Agnieszki Górnickiej:
Absolwentka kulturoznawstwa UKSW, w latach 2017-2022 sekretarz literacki Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem „Teatr” i internetowym portalem „Teatr Dla Wszystkich”. Autorka szkiców interpretacyjnych poświęconych współczesnej dramaturgii polskiej i zagranicznej. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodego krytyka w 2017 roku. Współredaktorka albumu jubileuszowego „WST x 40+ Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”, wyd. T. Dramatycznego, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Obecnie specjalistka ds. programowych Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Teatr Dramatyczny, Warsaw, Poland
Tickets