Advertisement
𝐇𝐨𝐥𝐢𝐬𝐭𝐢𝐬𝐤 𝐟𝐨𝐝𝐫𝐢𝐧𝐠 𝐦𝐞𝐝 𝐟𝐨𝐤𝐮𝐬 𝐩𝐚̊ 𝐬𝐨𝐦𝐦𝐞𝐫𝐞𝐤𝐬𝐞𝐦Sommereksem er meget mere end et hudproblem. I dette foredrag ser vi på fodring af heste med sommereksem gennem det helhedsorienteret syn på hesten. Her kigger vi både på, hvilke elementer, der bør være i krybben, samt hvordan og hvorfor vi fodrer, som vi gør.
Vi kommer ind på, hvordan fodringen kan være en vigtig del af både forebyggelse og lindring, og hvordan vi med små justeringer kan støtte hestens immunforsvar, fordøjelse og generelle trivsel.
Denne efterårsaften er Gandur vært for foredraget, hvor Susan fra helanyequine.dk kommer og gør os klogere på fodring.
Du får bl.a. indsigt i:
- Sammenhængen mellem foder, immunforsvar og hudens sundhed.
- Hvorfor mikrobiomet og tarm-hjerne-aksen er afgørende for en sund hud.
- Hvordan du kan navigere i mulighederne og finde løsninger, der passer netop din hest.
- Målet er, at du går hjem med konkrete redskaber og en bedre forståelse for, hvordan en helhedsorienteret foderstrategi kan være en del af løsningen for din hest.
Lad os sammen tage et skridt ud af foderjunglen – og ind i en mere balanceret hverdag for heste med sommereksem.
Tid og sted: 23.10.2025 - Markant, Ågade 6 7080 Børkop, fra kl. 19-ca.21.30
50kr. for medlemmer - ikke medlem 100kr.
Tilmelding foregår via Gandur: https://www.sporti.dk/event/activity.php?id=12020
Der er mulighed for at købe kaffe, te, diverse sodavand og kage på aftenen.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Ågade 6, 7080 Børkop, Danmark, Ågade 6, 7080 Børkop, Danmark, Fredericia, Denmark
Tickets