Historia magistra vitae. Pamięć i polityka historyczna od starożytności do czasów współczesnych

Wed Mar 29 2023 at 09:00 am

Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego | Warsaw

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
Publisher/HostInstytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
Historia magistra vitae. Pami\u0119\u0107 i polityka historyczna od staro\u017cytno\u015bci do czas\u00f3w wsp\u00f3\u0142czesnych
Advertisement
Szanowni Państwo,
Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych zaprasza na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Sesję Naukową „Historia magistra vitae. Pamięć i polityka historyczna od starożytności do czasów współczesnych”. Odbędzie się ona w dniach 29-31 marca 2023 roku w formie stacjonarnie w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Historycy dążą do tego, aby opisać to, co naprawdę się wydarzyło. Ten stary rankowski postulat ustanawia granicę między nauką historyczną, której celem jest obiektywne przedstawienie dziejów a pamięcią, która jest subiektywna oraz polityką, która chce wykorzystać materię historyczną do swych własnych celów.
Ale to ścisłe rozgraniczenie „prawdziwej nauki historycznej” od pamięci i polityki niesie za sobą oczywistą konsekwencję — nauka historyczna staje się tylko jedną z form, w jaki ludzie odnoszą się do przeszłości. A skoro tak, to trudno udawać, że historiografia pozostaje neutralna wobec pamięci i polityki.
W ** wieku wielokrotnie podejmowano próby zrozumienia napięcia, jakie istnieje między historiografią a nauką i pamięcią. Chyba najsłynniejszą taką próbą był projekt filozofii historii Haydena White’a, który w jednym ze swoich esejów upominał się o to, żeby przeszłość była praktyczna. A więc o to, żeby na nowo stała się nauczycielką życia, którą przestała być za sprawą Leopolda von Rankego, i kolejny raz zaczęła udzielać odpowiedzi na kluczowe moralne pytanie: co powinniśmy robić?
Tegoroczna konferencja SKMBH nawiązuje do tej wielkiej **-wiecznej dyskusji o historiografii, pamięci i polityce, która właściwie sprowadza się do pytania: czym tak naprawdę jest historia? To uniwersalne pytanie, a więc każdy, kto zechce udzielić na nie odpowiedzi, będzie mile widziany! Zapraszamy do zgłaszania abstraktów!
Czas wygłoszenia referatu nie powinien przekroczyć 20 minut. W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów. Prosimy o nadsyłanie formularza zgłoszeniowego najpóźniej do 3 marca 2023 r. Informacje o potwierdzeniu udziału w konferencji zostaną Państwu przekazane drogą mailową w ciągu kilku dni od zamknięcia formularza zgłoszeniowego.
Opłaty konferencyjne przedstawiają się następująco:
1) opłata bez obiadu - 30 zł
2) z jednym obiadem wybranego dnia konferencji - 50 zł
3) z dwoma obiadami w wybranych dniach konferencji - 70 zł
4) z trzema obiadami (po jednym każdego dnia konferencji) - 90 zł
Celem opłaty jest pokrycie kosztów obiadu oraz wydania publikacji pokonferencyjnej.
Informacja o terminie i sposobie płatności zostaną podane po zakwalifikowaniu się.
W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji za pośrednictwem profilu na Facebooku bądź poczty elektronicznej: [email protected] Informacje nt. konferencji mogą pojawiać się także na naszej stronie www.skmbh.pl.

Formularz rejestracyjny znajduje się pod poniższym linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMtWoxAkkgCNxxQZ3cPhKKxod6MfY49IjNTvQJbqwCcSyyKA/viewform?usp=sf_link
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28,Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Business in WarsawConferences in Warsaw

Sharing is Caring: