Advertisement
Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Zakład Literatury Dawnej, Edytorstwa i Nauk Pomocniczych przy Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ oraz Redakcja czasopisma „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura” serdecznie zapraszają badaczy do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej konferencji poświęconej historii, literaturze i językowi dawnej Polski (od średniowiecza do początków wieku XIX). Celem konferencji jest pogłębienie refleksji nad przeszłością oraz przedstawienie nowych interpretacji tekstów i zjawisk, które odwołują się do najnowszych zmian kulturowych oraz nowej humanistyki, w tym humanistyki zaangażowanej (społecznie, genderowo, środowiskowo).
W ostatnich latach można zauważyć zwiększone zainteresowanie badaniem dawnej kultury polskiej w szerokim kontekście interpretacyjnym, obejmującym nie tylko historię czy literaturę, ale także perspektywy socjologiczno-filozoficzne czy antropologiczne, które rzucają światło np. na idee tożsamości, indywidualizmu, dobra wspólnego czy historii uczuć. Pozwalają one również lepiej zrozumieć źródła współczesności, jej charakter oraz odmienność względem epok dawnych. W ostatnich latach dokonuje się także odkryć w zakresie rodzimej historii, literaturoznawstwa i językoznawstwa
Do udziału w konferencji zapraszamy osoby zajmujące się historią, językoznawstwem, literaturoznawstwem, jak również innymi dziedzinami humanistyki, takimi jak nauki o kulturze, historia sztuki czy antropologia. Interesują nas propozycje referatów obejmujących swym zasięgiem mało znane aspekty zjawisk historycznych, literackich i językowych lub zawierających propozycje nowego odczytania elementów kultury dawnej Polski, szczególnie w ujęciu interdyscyplinarnym.
Proponujemy następujące kręgi tematyczne:
Światopogląd(y) epok dawnych
Społeczne konteksty kultury
Język w dawnej Polsce
Interpretacje zdarzeń i zjawisk historycznych i kulturowych
Kanon: jego aktualny kształt oraz możliwości alternatywnych interpretacji
Dawna kultura polska w świetle badań międzynarodowych
Zwroty w badaniach nad epoką dawną, ze szczególnym uwzględnieniem zwrotu ludowego
Indywidualizm i oryginalność w epoce staropolskiej
Możliwości i wyzwania stojące przed badaczami w świetle wykorzystania narzędzi nowej humanistyki
Wyżej wymienione zagadnienia to tylko sugestie – zachęcamy również do poruszania innych tematów związanych z nowymi kierunkami badań kultury, języka i literatury dawnej, wieloetnicznej Polski (i jej sąsiadów).
Chcielibyśmy, by efektem naszych rozważań było:
• naświetlenie obszarów, które wymagają dziś większej reprezentacji
• wytyczenie ścieżek interpretacyjnych faktów historycznych, tekstów literackich i zjawisk historycznojęzykowych.
• wskazanie obiecujących metodologii i teorii humanistycznych w badaniach nad dobą staropolską
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje koszty organizacji konferencji wraz z przerwami kawowymi, obiadem, kolacją (pierwszego dnia) i publikację artykułu (o ile uzyska aprobatę recenzentów) w czasopiśmie „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”.
Propozycje wystąpień, na które czekamy do końca stycznia, prosimy przesłać na adres: [email protected]
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych propozycji. Informacje dotyczące przyjęcia lub odrzucenia tekstu zostaną przesłane do 20 lutego.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. M.Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź, Poland, ulica Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz