Advertisement
HIPNOZA W PSYCHOTERAPII.Definicji hipnozy jest bardzo wiele:
Jedna z nich: „Hipnoza to stan intensywnej koncentracji uwagi na określonej idei lub bodźcu sensorycznym” jest autorstwa prof. Davida Spiegela, psychiatry i autora wielu badań naukowych, artykułów oraz książek na temat hipnozy.
Inna: „Hipnoza kliniczna to proces komunikacji wykorzystywany przez klinicystę, by wpływać na klienta w sposób umożliwiający mu przeżycie sugerowanego doświadczenia terapeutycznego” jest autorstwa Michaela Yapko, wybitnego psychoterapeuty ericksonowskiego. Yapko pisze o hipnozie tez tak: „ Elementy każdego procesu komunikacji mogą posiadać cechy hipnotyczne (tj. budzące zaangażowanie i oddziałujące), formalnie nie będąc hipnozą. Takie podejście zwiększa potencjalną wartość uczenia się hipnozy dla każdego, kto pracuje z ludźmi. Nawet jeśli nie zechcesz zostać specjalistą od hipnozy, to możesz skorzystać, poznając rozmaite aspekty skutecznej komunikacji. Jedno niewłaściwie użyte słowo (czy zdanie) może utrudnić lub wręcz uniemożliwić osiągnięcie pozytywnego wyniku leczenia, precyzyjnie zaś zastosowany wyraz (lub fraza) może sprzyjać wytworzeniu atmosfery zaufania, która znacznie podnosi szanse na sukces.
Bliska mi metafora o hipnozie to opowieść o kapsułce w której jest zawarta substancja lecznicza. Kapsułka powoduje, iż lekarstwo nienaruszone trafia tam, gdzie najlepiej zadziała np do jelit.
Podobnie hipnoza jest techniką, której używamy by pomagać klientowi skupiać się na tym, co istotne dla wprowadzania zmian w życiu. Zawężając uwagę, oddzielając to, co pomocne od tego co do osiągania celu przydatne nie jest, zwiększając reaktywność na sugestie (własne przy autohipnozie lub terapeuty) hipnoza znacząco pomaga osiągnąć upragniony przez osobę cel. Czy to będzie wprowadzenie zmian, czy wsparcie procesu zdrowienia, czy działanie przeciwbólowe, poprawę stanu psychicznego w depresji czy stanach lękowych, łatwiejsza nauka do egzaminu czy poprawa osiąganych wyników w sporcie.
Zapraszam na 3- częściowe szkolenie pogłębiające umiejętności psychoterapeutyczne, ze szczególnym uwzględnieniem HIPNOZY i INNYCH NIEDYREKTYWNYCH METOD PRACY W PROCESIE PSYCHOTERAPII.
Jest to szkolenie zarówno dla tych, którzy już pracują stosując HIPNOZĘ, jak i dla tych terapeutów, którzy w obszarze HIPNOZY stawiają pierwsze kroki.
Czyli dla doświadczonych i początkujących PSYCHOTERAPEUTÓW ERICKSONOWSKICH, jak i PSYCHOTERAPEUTÓW z innych nurtów, zaciekawionych STOSOWANIEM HIPNOZY W PSYCHOTERAPII
PLANSZKOLENIA
I.
INDUKCJA TRANSU -nauka nowych metod indukcji i jak i ćwiczenia i modyfikacja już stosowanych. Dostrojenie stosowanych indukcji do kanału sensorycznego klienta, czyli jak dobrze zacząć. Umiejętne wprowadzanie sugestii prehipnotycznych.
Dobre KOŃCZENIE pracy hipnotycznej: zasiewanie dalszych zmian, stosowanie sugestii posthipnotycznych, wzmacnianie poczucia sprawstwa klienta.
ZJAWISKA TRANSOWE: diagnozowanie i wprowadzania zmian w ich obszarze DYSOCJACJA-ASOCJACJA oraz KATALEPSJA-RUCH.
METAFORA: Opowieści pacjentów, dotyczące przeszłości, przyszłości i teraźniejszości. Tworzenie metafor „szytych na miarę” klienta;
II
Praktyczne ćwiczenia pomagające pogłębić wiedzę o strukturze transu
Wskazania i przeciwskazania do stosowania hipnozy.
Hipnoza a relacja psychoterapeutyczna.
Ciąg dalszy zajmowania się zjawiskami transowymi, tu przede wszystkim kontinuum REGRESJA-PROGRESJA oraz ZAWĘŻANIE i ROZCIĄGANIE PERCEPCJI CZASU
III
SUPERWIZJA przypadków zgłoszonych przez uczestników jako szansa dla ćwiczenia pogłębionej DIAGNOZY i planowania STRATEGII TERAPEUTYCZNYCH i wprowadzania zmian w terapii i życiu klientów.
kontinuum AMNEZJA-HIPERMNEZJA oraz HALUCYNACJE NEGATYWNE I POZYTYWNE, oraz ANALGEZJA-ANESTEZJA-NADWRAŻLIWOŚĆ - czyli praca z BÓLEM
Pierwszeństwo w szkoleniu mają psychoterapeuci uczestniczący we wcześniejszych szkoleniach Violetty Ambroziak-Krzysztofowicz.
Prowadząca:
Prowadząca: Violetta Ambroziak-Krzysztofowicz- certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
TERMIN:
1 moduł: 13-15.12 2024
2.moduł: 28.02-2.03.2025
3 moduł: 9-11.05 2025
GODZINY PRACY: piątek i sobota 10-13 15-19
niedziela 10-15
GRUPA: 12-16 osób
GDZIE: Łódzkie Centrum Gestalt, Dowborczyków 5, Łódź
CENA: 3600 zł ( 1200 zł za jeden moduł, płatne przed każdym ze spotkań po otrzymaniu faktury. Decyzja o udziale w cyklu zobowiązuje do zapłaty za wszystkie 3 spotkania)
Link do zapisów:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScyKu3yDE3YcZSdBekJ4jBaIIhI02UXfDfji3nxyzybxrxZZQ/viewform?usp=sf_link
Zdjęcie: ArabicBrand, źródło: Pixabay
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Dowborczyków 5a lok.7, Łódź, Poland, ulica Dowborczyków 5, 90-019 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz