Hello City, My Old Friend / Spacer po Centralnym Centrum Warszawy

Sat Nov 27 2021 at 01:00 pm to 02:30 pm

Szkoła | Warsaw

Fundacja  B\u0119c Zmiana
Publisher/HostFundacja Bęc Zmiana
Hello City, My Old Friend \/ Spacer po Centralnym Centrum Warszawy
Advertisement
Chodźcie na spacer, na którym porozmawiamy o nowym Centrum Warszawy: otwartym, włączającym, zróżnicowanym, czułym na potrzeby mieszkańców, zielonym i aktywnym, korzystającym z tego, co już zostało zbudowane, tworzącym dobre sąsiedztwa i dającym przestrzeń do rozwoju ekonomii współpracy i współdzielenia. Centrum nieegoistycznym, w którym powstają nowe idee widzące przyszłość.
Spacer będzie podsumowaniem warsztatów wydobywczych Hello City My Old Friend vol. 2, które analizowały znaczenie działki przy ul. Emilii Plater/Nowogrodzka dla Śródmieścia i Warszawy.
PROWADZĄCY:
dr Artur Jerzy Filip – badacz i praktyk innowacyjnych form międzysektorowego współzarządzania projektami miejskimi. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Swoją rozprawę doktorską poświęcił amerykańskim oddolnym grupom partnerskim działającym na rzecz realizacji wielkoprzestrzennych projektów urbanistycznych. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Autor książki pt. „Wielkie plany w rękach obywateli”.
Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy (2012-2015), Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy (2015-2018), a także Zespołu Eksperckiego ds. Kultury Lokalnej przy Narodowym Centrum Kultury (2015-2017). Kuratorka rezydencji miejskiej w Komunie Warszawa 2021.
Hello City, My Old Friend to hasło, pod którym odbywa się rezydencja miejska w Komunie Warszawa programowana w 2021 r. przez Fundację Bęc Zmiana. W serii warsztatów wydobywczych dotyczących przyszłości działki znajdującej się na zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej, gdzie na terenie dawnej szkoły mieści się tymczasowa siedziba progresywnych warszawskich instytucji kultury, w tym Komuny Warszawa, poszukujemy przyszłości tego terenu. Położony w samym środku miasta, blisko Dworca Centralnego, prowokuje do rozmowy o priorytetach i wartościach, które miasto i jego mieszkańcy uznają za najważniejsze w obliczu kryzysów, z jakimi musimy się dziś mierzyć, oraz roli, jaką powinna odgrywać w programowaniu miasta kultura. Celem warsztatów jest poszukiwanie scenariuszy, ożywczych paradoksów, które łamią myślowe skąpstwo. W wiedzy urbanistycznej, socjologicznej, antropologicznej i przyrodniczej, w ekonomii i w użytkologii miejskiej szukamy idei mogących sprostać marzeniom o lepszej przyszłości. Prowadzenie warsztatów: architektura – Maciej Siuda (marzec), skala urbanistyczna – Artur Jerzy Filip (maj), socjologia miejsca – Maciej Frąckowiak (październik).
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Szkoła, Emilii Plater 31, 00-688 Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Art in WarsawLiterary-art in Warsaw

Sharing is Caring: