Hej, Stary_a! Ćwiczenia ze starości

Sat May 14 2022 at 01:00 pm

Nowy Teatr w Warszawie | Warsaw

Nowy Teatr
Publisher/HostNowy Teatr
Hej, Stary_a! \u0106wiczenia ze staro\u015bci
Advertisement
Hej, Stary_a! Ćwiczenia ze starości
w ramach cyklu:
Hej, Stary_a! // GENERATOR NOWEJ STAROŚCI
? 14.05, 13:00-15:00
? warsztaty dla wszystkich
? 15 PLN, zapisy: [email protected]
? prowadzące: Pamela Leończyk, Iga Dzięgielewska
? Świetlica Nowego Teatru
Jakie mamy przekonania na temat starości i procesów starzenia? Jakie są źródła tych przekonań? Czy przywołany obraz osoby starszej sprzed 20, 30 lat sprawdza się dziś? Podczas warsztatów będziemy badać sposoby mówienia o starości oraz narracje, które związane są postrzeganiem procesów starzenia. Chcemy odnosić się do osobistego doświadczenia uczestników_ek warsztatów, ale również współczesnego kontekstu społecznego i reprezentacji starości towarzyszącym nam na co dzień. Obszarem do refleksji będą istniejące w kulturze i wyobraźni społecznej figury związane ze starością.
Starość w przyszłości i przyszłość starości. Jak będzie wyglądała? Co zmieni w poszczególnych etapach jej przeżywania? Jak ewoluują społeczne figury starości?
Korzystając z narzędzi performatywnych i teatralnych będziemy rozkodowywać kategorię starości, otwierając tym samym przestrzeń na alternatywną perspektywę.
???
Hej, Stary_a! // GENERATOR NOWEJ STAROŚCI
Starość to przyszłość każdego/ej z nas. Tylko w ** wieku średnia liczba lat ludzkiego życia została podwojona. Współcześnie człowiek dożywa przeciętnie 78 lat. Choć wynika z tego, że okres tzw. starości trwa z roku na rok coraz dłużej, a ludzi powyżej 50 roku życia w społeczeństwach przybywa błyskawicznie, to wciąż otaczani jesteśmy wytworami kultury, które głównie promują i nadają przywileje młodszym generacjom. Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość oraz katastrofizacja przyszłości sprzyja raczej stresogennym stanom w refleksji na temat przyszłości i procesów starzenia. Negatywny charakter biologicznych zmian w organizmie, brak wsparcia systemowego oraz aktualizacji terminologii dot. starszych osób, wyłączanie ze społeczeństw sprawczej siły wynikającej z potencjału tej grupy oraz stygmatyzowanie zachowań i stereotypizacja to tylko kilka aspektów, które budują tak mało przyjazny obraz tego okresu życia.
Z drugiej strony pojawia się coraz więcej publikacji z zakresu gerontologii, czyli dziedziny nauki zajmującej się procesami starzenia. Gerontologia to interdyscyplinarna nauka, która łączy w sobie medycynę, biologię, psychologię, socjologię, pedagogikę, filozofię i ekonomię. Wielowymiarowość starzenia się zauważają również futurolodzy i transhumaniści, którzy wróżą m.in. nieśmiertelność cyfrową, a w swoich badaniach udowadniają, że starość to kumulacja uszkodzeń naszych tkanek, które można zatrzymać, a przy wprowadzaniu odpowiednich rozwiązań, odmładzać. Po tej stronie wszyscy specjaliści są zgodni, że procesy starzenia mogą zmieniać się jakościowo na lepsze, a charakter ich przebiegu może być rozwojowy dla społeczeństw.
Czas starości to okres pełen sprzeczności, a starzenie się to bardzo złożony proces. Im wcześniej zwrócimy na nie uwagę, tym bardziej ochoczo będziemy patrzeć w przyszłość.
Jaka będzie jakość starości współczesnych 20, 30 i 40-latków i jak warto o niej myśleć, aby na nowo ją zrozumieć i polubić? Jakie mogą być strategie do organizacji procesów starzenia? Jak możemy praktykować i ćwiczyć refleksję na ten temat?
Hej Stary_a! to interdyscyplinarny projekt edukacyjny będący przestrzenią laboratoryjnego poszukiwania nowych strategii myślenia, mówienia i działania wokół tematu starości.
W ramach projektu Generator Nowej Starości zrealizujemy cykl warsztatów dla licealistów, edukatorów oraz wydarzeń otwartych, które będą skierowane do osób powyżej 16 roku życia. Celem wszystkich działań jest wygenerowanie rozwiązań, pomysłów, motywów do stworzenia Instrukcji obsługi starości, która będzie zbiorem dobrych praktyk i ćwiczeń do działań twórczych i edukacyjnych z “nową starością”.
? zespół projektowy:
kuratorzy - Pamela Leończyk i Kuba Drzastwa
koncepcja i prowadzenie warsztatów - Kuba Drzastwa, Pamela Leończyk, Iga Dzięgielewska, Karolina Pluta
koncepcja i ruch - Magda Fejdasz (działania performatywne)
ekspertka - Agnieszka Labus
? partnerzy:
Fundacja Laboratorium Architektury 60 + i Era Nowej Starości;
Centrum Edukacji Gerontologicznej
grafika: Nina Budzyńska
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Nowy Teatr w Warszawie, ,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Sharing is Caring: