Havets kollaps og vejen tilbage

Tue Oct 07 2025 at 07:00 pm to 09:00 pm UTC+02:00

Kino - Den Blå Engel | Slagelse

Kalundborg Gymnasium
Publisher/HostKalundborg Gymnasium
Havets kollaps og vejen tilbage
Advertisement
Livestreamet foredrag fra Aarhus Universitet ved havmiljøforsker Stiig Markager.
Havet omkring Danmark lider og det moderne landbrug bærer en stor del af skylden. Hør om havets tilstand i 2025, de sidste 100 års udvikling og hvordan den grønne trepartsaftale lægger op til at vi ruller udviklingen tilbage og giver naturen mere plads.
Havet omkring Danmark lider. Rødspætter og skrubber er væk, ålen er ved at uddø og stenbiderrogns varsling af forårets komme er en fjern erindring. Stenbideren er sammen med torsken så nedfisket at alt fiskeri nu er forbudt. Samtidig er vandet i fjordene blevet så uklart at tidligere tiders ålegræsenge er forsvundet og erstattet af en mudderbund. Reelt er økosystemet i vores fjorde brudt sammen.
Årsagen til dette sammenbrud er at vi altid har brugt havet som losseplads. Det gik godt så længe danskerne spillede en mindre rolle i landskabet, men de sidste 150 år har vi overtaget kontrollen med alle naturens processer. Siden ca. år 1900 har vi tilført havet så mange næringsstoffer – fosfor og kvælstof – at havets økosystem er bukket under.
Engang, for 50 år siden, var det både spildevand fra byerne og landbrugets udledninger som var problemet. I dag er det landbrugets udledninger af kvælstof som er årsagen. Vi er det mest opdyrkede land i verden – i høj grad for at kunne brødføde vores mange millioner husdyr. Skove, søer og moser er væk, markerne er drænet og vandløbene er lavet om til kanaler hvis de ikke er lagt i rør.
I 2024 blev der indgået en historisk aftale – den grønne trepartsaftale – som for først gang i 6.000 år lægger op til at vi som danskere stopper med at udvide landbrugsarealet, ruller udviklingen tilbage og giver naturen mere plads. Det giver håb og er i vores historie et vendepunkt som trækker tråde tilbage til skabelsen af Grundloven og til den folkeoplysning der blev grundlagt i 1800-tallet af bl.a. N.F.S. Grundtvig og Steen Steensen Blicher.
I foredraget vil du høre om havets tilstand i 2025, udviklingen over mere end 100 år, hvordan næringsstoffer virker på naturen og hvordan mænd som Grundtvig og Blicher har formet vores liv og landskab.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kino - Den Blå Engel, Vænget 4, 4400 Kalundborg, Danmark, Slagelse, Denmark

Sharing is Caring:

More Events in Slagelse

Jerk W. Langer - Sundt blodtryk p\u00e5 14 dage
Mon, 06 Oct at 07:00 pm Jerk W. Langer - Sundt blodtryk på 14 dage

Stenstuegade 3, 4200 Slagelse, Danmark

Padelkursus p\u00e5 Gerlev Idr\u00e6tsh\u00f8jskole (UDSOLGT)
Wed, 08 Oct at 04:00 pm Padelkursus på Gerlev Idrætshøjskole (UDSOLGT)

Skælskør landevej 28, 4200 Slagelse, Denmark

Charlotte Weitze - 'Ulvem\u00e6lk', folkeminder og klimalitteratur
Wed, 08 Oct at 07:00 pm Charlotte Weitze - 'Ulvemælk', folkeminder og klimalitteratur

Storgade 7, 4180 Sorø, Denmark

Kom godt gennem livet og opn\u00e5 et sundt v\u00e6gttab uden t\u00e5rer
Wed, 08 Oct at 07:00 pm Kom godt gennem livet og opnå et sundt vægttab uden tårer

Smedegade 2A, Slagelse

Efter\u00e5rssalon - Syng, spis, snak
Wed, 08 Oct at 07:30 pm Efterårssalon - Syng, spis, snak

Gerlev Idrætshøjskole

Valdemars Kilde - Nykobbel - 9,4 km
Thu, 09 Oct at 04:00 pm Valdemars Kilde - Nykobbel - 9,4 km

Nykobbelvej 6, 4200 Slagelse, Danmark

Frivillig Fejring 2025 \u2013 En hyldest til frivilligt engagement
Thu, 09 Oct at 04:45 pm Frivillig Fejring 2025 – En hyldest til frivilligt engagement

Sejerøvej 1, 4200 Slagelse, Danmark

Slagelse is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Slagelse Events