Advertisement
Efter en dejlig lang sommer i bare tæer og sandaler, sætter vi fokus på fødderne igen og gentager den store succes fra før sommerferien med en udvidet udgave af Fod Yoga, hvor vi afslutter med luksus fodbad og fodpleje.Vores fødder bærer hver dag rundt på mange kilo, hvorfor der kan kan opstå ømhed og spændinger i føddernes muskler, led og bindevæv.
Fodøvelser og fodmassage afspænder fødderne og øger blodcirkulationen og giver velvære til hele kroppen. Fordelen ved at lave fodøvelser er, at det giver større fleksibilitet.
Når dine fødder er elastiske og smidige, kan hele kroppen bevæge sig bedre. Sunde stærke fødder forebygger skader og problematikker i knæ, hofte, ryg og nakke.
I denne time skal vi lave fodøvelser, der styrker fødderne, gør dem stærkere og mere smidige.
Vi laver øvelser, der stimulerer fodens blodcirkulation og øger dens flexibilitet.
Vi bruger pros i form af elastikker og bolde. Derudover skal vi give vores fødder en unik omgang fodmassage, der giver velvære til hele kroppen resten af dagen.
Vi afslutter med med et luksus fodbad, der giver ro og plejer trætte fødder efterfulgt af fod-scrub, der fjerne døde hudceller og hård hud og sidst en fodpleje, der gør dine fødder lækre bløde og klar til en sommer i sandaler.
Timen er for alle uanset alder og fysisk form.
Da øvelserne også kan laves siddende, kan personer der er dårligt til bens også få gavn af timen. Og især ihærdige motionister har i høj grad behov for at få styrket og afspændt fødderne.
DET PRAKTISKE:
- Det foregår søndag den 15. juni fra kl 10.15-12.00
- Det koster 80 kr. at deltage i denne time.
Bindende tilmelding til:
- [email protected]
- Betaling via MobilePay på: 71071
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Power For Life, Bremårevej 15, 8520 Aarhus, Danmark, Arhus, Denmark