Advertisement
Brødrene Torolf og Arne Nordbø med orkester kjem til Tysværtunet med revy og hyllest til dei som utvandra fra Norge til USA for 200 år siden. Showet byr på historie, song og humor. 2025 er 200-jubileumsåret for den første organiserte utvandringa frå Norge til Amerika. Den blei organisert av Cleng Peerson (1783-1865) som i sitt liv budde i Tysvær, på Finnøy og i Amerika.
Nordbø har med seg gode musikarar. Songane kjem i stilarter som me kjenner frå USA; Country, gospel, folk, blue grass og roots.
Han Innante fyller på med humor frå dagliglivet på heimplassen
Torolf og Arne krydrar revyen med små spanande historier frå eiga slekt som var med i fire ulike utvandringsbølger til ulike delar av Amerika gjennom 200 år.
Arne var ein av initiativtaker til å få laga sluppen «Restaurasjon», ein replika av den første båten som starta den organisert utvandringa frå Norge til Amerika i 1825. Den seilte fra Stavanger 4.juli 1825. Nokre av deira forfedrar på farssida deira var med.
Den nye «Restaurasjon» skal også reise frå Stavanger til USA 4.juli 2025!
Torolf og Arne er frå Finnøy der Cleng Person budde ei stund. Mor deira var også søskenbarn til Alfred Hauge som skreiv Cleng Person-trilogien om den første turen i 1825 og korleis det gjekk med dei etterkvart.
Arrangør: Radio Innante Revy
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Aksdalveien 157, 5570 Tysvær, Norway, Aksdalsvegen 157, 5570 Aksdal, Norge, Haugesund, Norway
Tickets