Hajnt: o pracy (na żywo!)

Tue Jan 31 2023 at 06:00 pm

JCC Warszawa | Warsaw

JCC Warszawa
Publisher/HostJCC Warszawa
Hajnt: o pracy (na \u017cywo!)
Advertisement
Hajnt to cykl spotkań i debat, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów z różnych dziedzin, jak i osób, które są zainteresowane dialogiem judaizmu ze współczesnością.
We wtorek, 31 stycznia 2023 o 18:00 zapraszamy do JCC (ul. Chmielna 9A) na Hajnt o pracy!
Od pierwszej biblijnej relacji pracodawca-pracownik między Labanem a Jakowem, przez 39 rodzajów pracy zakazanej w Szabat, po prawa pracownicze w tradycji żydowskiej - Maria Synger wraz z gośćmi: Marią Świetlik, Konstantym Gebertem i Piotrem Laskowskim przyjrzą się tematowi pracy w ujęciu żydowskim.
Tym razem zapraszamy do JCC fizycznie! Wstęp całkiem wolny!
O dyskutujących:
▪️ Maria Świetlik – antropolożka polityczności, działaczka praw cyfrowych, członkini Komisji osób pracujących w organizacjach pozarządowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”.
▪️ Konstanty Gebert – urodzony w 1953 r. w Warszawie. W roku 1976 ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Współzałożyciel niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989) i - we wrześniu 1980 r. - NSZZ Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty (NTO), który wkrótce połączył się z NSZZ „Solidarność”. Uniknąwszy internowania po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r., stał się - pod pseudonimem Dawid Warszawski, którego nadal używa - redaktorem i publicystą dwutygodnika KOS i innych wydawnictw podziemnych. W roku 1989 relacjonuje rozmowy przy Okrągłym Stole. Współpracuje od początku z „Gazetą Wyborczą” jako reporter międzynarodowy i komentator, i publikuje oraz wypowiada się też dla innych polskich i zagranicznych mediów, w tym BBC. W latach 1992-95 relacjonuje dla „Gazety” wojnę w Bośni. Publikował też korespondencje m.in. z Bliskiego Wschodu, Afganistanu, Birmy, Mongolii i Ruandy. W 1997 r. zakłada i do 2000 r. jest redaktorem naczelnym żydowskiego intelektualnego miesięcznika „Midrasz”. W latach 1995-2000 jest wiceprzewodniczącym, a od 2000 r. konsultantem ds. mediów w MDLF, międzynarodowym funduszu kredytowym dla niezależnych mediów. Od 2011 szef warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Pracował z gazetami m.in. na Bałkanach, Rosji, Ukrainie. Jego artykuły publikowane były m.in. w „Guardian” (Londyn), „Le Monde Diplomatique” (Paryż), „MicroMega” (Rzym), „Respect” (Praga), „Magyar Narancs” (Budapeszt), „Svijet” (Sarajewo), „Maariv” (Tel Aviv), „New Republic” (Nowy Jork), „Los Angeles Times” (Los Angeles), „Walrus” (Toronto), „Moscow Times” (Moskwa). Autor jedenastu książek m.in. nt. negocjacji przy Okrągłym Stole, wojny jugosłowiańskiej, żydowskich komentarzy do Tory, europejskiego dwudziestego wieku, historii Izraela, i powojennych losów Żydów polskich. Jego eseje opublikowano w dwudziestu paru pracach zbiorowych w Polsce i za granicą.
▪️ Piotr Laskowski (ur. 1976 w Warszawie) – polski historyk idei, nauczyciel akademicki w ISNS UW (Katedra Historii Idei i Antropologii Kulturowej), pedagog, współtwórca i pierwszy dyrektor WLH im. Jacka Kuronia.
▪️ Miriam (Maria) Synger – Krakuska z kilkuletnimi przerwami na Izrael i Łódź. Z wykształcenia socjolożka. Zajmuje się edukacją na tyle na ile potrafi. Prowadzi konto @jestem_zydowka na instagramie i tik toku. Niebawem ukaże się jej książka „Jestem Żydówką” (jest już w przedsprzedaży). Żona i mama piątki dzieci.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A, Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Art in WarsawLiterary-art in Warsaw

Sharing is Caring: