Advertisement
I samarbete med Bilda.Högt î Tak är ett Jönköpingsbaserat gäng som låter hjärtat vara med när de fritt sovrar bland sina favoriter. Stundom går det helt uppåt väggarna så då gäller det att hänga med i turerna eller klaga hos bandledaren Mart Hallek.
Det ska vara kul! – det har de i varje fall själva när de med fioler, röst, dragspel, mandolin, gitarrer, dulcimer, flöjter, banjo, bas, slagverk eller något annat, lossar förtöjningen och far i väg. Det blir klackarna i taket och drag under galoscherna men ett antal vackra sånger smyger sig in också. 17 mars har det varit Saint Patrick’s Day – därför kan man kanske förvänta sig vissa Irländska influenser då festen fortfarande pågår!
Räkna med rejält spel till dans efter konserten!
Innan konserten hålls Valshusets årsmöte för 2025 och alla som deltar i årsmötet får fri entré till kvällens konsert! Mer information om årsmötet kommer så håll utkik på denna sida och https://www.valshuset.com/hogtitak
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Nygatan 6, Nygatan 6, SE-352 33 Växjö, Sverige,Växjö, Sweden, Vaxjo
Tickets