Advertisement
A Zeneterápiás klub 2024. november 18-i találkozóján a zenepedagógia és -pszichológia határterületein újabb szakmai sétát teszünk. Vezetőnk ezúttal Stachó László pszichológus, zenetudós és zongoraművész lesz, aki a zenei figyelemre épülő Gyakorlásmódszertanát 18 ország zenei intézményeiben – zeneiskolától zeneakadémiáig – és fesztiváljain oktatja rendszeresen tíz éve. A Gyakorlásmódszertan a teljes zenei figyelmet helyezi a hangszer- és énektanulási folyamat fókuszába.A módszertan speciális zenei figyelmi tréninget foglal magában; a segítségével elsajátított és gyakorolt figyelemirányítási készségek képessé teszik a muzsikust, hogy otthonosan és kényelmesen tájékozódjék a zenei folyamatban, és minden pillanatban koncentráltan és mélyen átérezhesse a zene tartalmát. Valamennyi hangszeres, továbbá énekesek, kamaracsoportok, sőt zenekarok és kórusok számára is kivételesen hatékony eredményeket hoz a tréning, mely önfeledt, ám egyben tudatos zenélést alapoz meg. Eredményeképpen jelentősen és tartósan javul az idő-, lüktetés- és ritmusérzék, a zenei átérzés és a kifejezőkészség intenzitása, s a zenész könnyedén lesz képes gyors zenei figyelmi váltásokra.
Ezek a készségek ugyanakkor nemcsak más előadóművészetekben, hanem a hétköznapi helyzetek hatékony megoldásához is rendkívül fontosak: a zenei figyelem és kifejezés gyakorlását a zeneterapeuták e gyakorlási folyamat transzferhatásainak kiaknázására használják a segítő folyamatokban. A Gyakorlásmódszertan a zenei eredményre összpontosít, de a mögötte meghúzódó fejlődéslélektani és neuropszichológiai elméleti háttér megegyezik az eltérő idegrendszeri fejlődésű, észlelésükben, mozgásukban, figyelmükben, mentalizációs-, szociális- és kommunikációs készségeikben érintett gyerekek és felnőttek zeneterápiás támogatásának elméleti alapjaival. Ezért örülünk, hogy a Zeneterápiás klubban közösen gondolkodhatunk Stachó Lászlóval a zenei figyelem fejlesztéséről.
Stachó László habilitált doktor, az elmúlt két évtized során kamarazenét, 20. századi előadóművészet-történetet és zenei analízist, zenepszichológiát is tanított, valamint az általa kifejlesztett Gyakorlásmódszertant a budapesti Zeneakadémia és a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának oktatójaként. Zongoristaként kamarazenei koncertek közreműködője, és szólóesteket is ad Magyarországon, Európa és Ázsia számos országában, az Egyesült Államokban és Izraelben.
Az est során közreműködik Bódi Zsófia énekművész, zeneterapeuta.
A Zeneterápiás szakmai klub a zeneterapeuták, a zeneterapeutákkal együttműködő orvosok, egészségügyi, pedagógiai és szociális szakemberek és a zeneterápia iránt érdeklődők találkozóhelye. Az előadásra a szakembereken kívül szeretettel várjuk a téma iránt érdeklődő szülőket, családtagokat is.
A program ingyenes és minden érdeklődő számára nyitott!
Az előadásról hang- és képfelvétel készül!
A Zeneterápiás Klub házigazdái:
Szűcs-Ittzés Zsuzsanna és Kovács Petra
https://www.facebook.com/zeneterapiasklub/
https://www.youtube.com/@zeneterapiasklub7970
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
BMC Magyar Zenei Információs Központ és Könyvtár, Mátyás utca 8, Budapest 1093, Magyarország,Budapest, Hungary