GBG | Somatik och improvisation - öppen för alla oavsett erfarenhet

Tue Apr 01 2025 at 07:00 pm to 09:00 pm UTC+02:00

Sockerbruket 27 | Gothenburg

Plattform f\u00f6r Improvisation och Somatik
Publisher/HostPlattform för Improvisation och Somatik
GBG | Somatik och improvisation - \u00f6ppen f\u00f6r alla oavsett erfarenhet
Advertisement
Innehåll i kursen
I dessa klasser kommer vi undersöka;
*Rörelseimprovisation som en teknik och konstform.
*Somatiska praktiker såsom praktiker ur upplevelsebaserad anatomi, BodyMind Centering, Shiatsu in i rörelse, beröringstekniker, meditation.
Genom att släppa på fysisk spänning, kartlägga vår egen anatomi, lyssna till vår fantasi, bryta familjära tanke- och rörelsemönster kommer klassen leda dig genom hands-on arbete i par, långsam och dynamisk rörelse, improviserad dans, vokalisering och spontanitet.
Vad kan du få ut av kursen?
Vi kommer att utveckla färdigheter som ger oss möjlighet att vara mer närvarande, känna vår tredimensionalitet i rörelse, följa nya riktningar och upptäcka rörelser innanför och utanför huden genom dansande och improvisation.En djupare medvetenhet av ens egen kropp och omvärld kan öppna upp för rörelsefrihet. Då vi släpper på familjära mönster, fysiskt och mentalt, öppnar det upp för fler möjligheter till uttryck, rörelser, tankar och val. Denna form av träning utforskar även teman som autonomi, kroppslig agens, kollektivitet och hållbarhet.
För vem?
Dessa fyra klasser är öppna för alla oavsett erfarenhet
Anmälan:
[email protected]
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeheoEe3U3l4NCap5l0qNvNAoRbQTbOKfqTTlWXH7zbTdzkFA/viewform
Sista anmälningsdag: 11 mars
Kursstart: 1 april
Var: Kulturstationen, Sockerbruket 27
Kostnad: 1200 kr
för 4 x 2h inkl kortare individuell coachning i relation till klasserna
Om somatisk praktik
Somatik är ett brett paraplybegrepp som innefattar mängder av perspektiv om kreativitet, läkande och rörelsehälsa. Somatiska praktiker innefattar praktiker som dyker in i upplevda dimensioner och olika sätt att sammanlänka kropp och sinne.
Arrangeras av Kulturstationen i samarbete med Plattform för improvisation och somatik (PIS)
Klassen kommer undervisas av Ina Dokmo.
Ina Dokmo är dansare, koreograf, pedagog och terapeut. Hon intresserar sig för perception genom olika vävnader. År 2004 började hon att undersöka upplevelsebaserad anatomi, främst skelettets kopplingar, med dansaren och pedagogen Gill Clark på Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance. Sedan dess har hon gediget utforskat olika andra kartläggningar av kroppen in i tredimensionellt varande, upplevd verklighet, rörelse, dans och koreografi. Hon har genom sin egna konstnärliga och pedagogiska forskning arbetat med de inre organen in i rörelse, zenmeridianbanor inom Shiatsu & Akupunkturpunkter inom Kinesisk Medicin samt fasciameridianerna som kartlagts av Thomas Myers i relation till dansande och hälsa. Genom sin master Nya Performativa Praktiker via DOCH och Stockholms Konstnärliga Högskola 2015-2017 började Ina undersöka mer kring upplevelsebaserade kopplingar genom/mellan ting samt klurade kring det performativa i det somatiska och det somatiska i det performativa. 2020-2024 studerade Ina 300h BodyMind Centering och dess relation till Yoga faciliterat av Lisa Clark genom skolan för Body Mind Centering. I kurserna fördjupade Ina sig i endokrina systemet , skelettet, de inre organen, reflexer samt neurocellulära utvecklingsmönster hos det lilla barnet. Ina arbetar med att ge kroppsbehandlingar, hon är sedan 2012 diplomerad Shiatsuterapeut. Shiatsu är en japansk kroppsterapi med rötter i Anma och i kinesisk medicin. Samarbete som dansare för Tony Thatcher 2007-2012 som innebar neddykning och förståelse för Alexanderteknikens principer som bas för skapandet av dans och koreografi.
Foto David Relan (ur verket Mykorrhiza av Ina Dokmo)
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Sockerbruket 27, Sockerbruket 27, SE-414 51 Göteborg, Sverige,Gothenburg, Sweden

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Gothenburg

TONI HOLGERSSON & DAN F\u00c4GERQUIST - G\u00d6TEBORG (UTS\u00c5LT)
Mon, 31 Mar, 2025 at 07:00 pm TONI HOLGERSSON & DAN FÄGERQUIST - GÖTEBORG (UTSÅLT)

Göteborgs Dramatiska Teater

Dina \u00d6gon @ Pustervik in G\u00f6teborg
Mon, 31 Mar, 2025 at 07:00 pm Dina Ögon @ Pustervik in Göteborg

Pustervik

Bike Tour Gothenburg, Guided Bicycle Tours
Tue, 01 Apr, 2025 at 10:00 am Bike Tour Gothenburg, Guided Bicycle Tours

Lasarettsgatan 2

Bokklubbstisdag By Malin Lundskog
Tue, 01 Apr, 2025 at 06:00 pm Bokklubbstisdag By Malin Lundskog

Västra vägen 11, 475 42 Hönö Klava, Sweden

Electronics Fair
Wed, 02 Apr, 2025 at 08:30 am Electronics Fair

Prioritet Serneke Arena

400 \u00e5r p\u00e5 800 meter
Wed, 02 Apr, 2025 at 10:00 am 400 år på 800 meter

Gustav Adolfs Torg Göteborg

Drama Slam
Wed, 02 Apr, 2025 at 06:30 pm Drama Slam

Folkteatern Göteborg

Dina \u00d6gon @ Pustervik in G\u00f6teborg
Wed, 02 Apr, 2025 at 07:00 pm Dina Ögon @ Pustervik in Göteborg

Pustervik

Br\u00d6tz no. 922 Bandy Bandy + Hyperboreal Trio
Wed, 02 Apr, 2025 at 07:30 pm BrÖtz no. 922 Bandy Bandy + Hyperboreal Trio

Carl-Erik Hammaréns Backe Konstepidemin paviljong 8, 413 14 Gothenburg, Sweden

Vinyl & Anekdoter med Emma "Pickan" Lindh i Salongen!
Wed, 02 Apr, 2025 at 08:00 pm Vinyl & Anekdoter med Emma "Pickan" Lindh i Salongen!

Skeppet GBG

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events