Future Palace (DE) - Rock Café Prague - 19.11.23

Sun Nov 19 2023 at 08:00 pm

Rock Café Prague | Prague

Future Palace
Publisher/HostFuture Palace
Future Palace (DE) - Rock Caf\u00e9 Prague - 19.11.23
Advertisement
CZ: Z logistických důvodů přesunuto na 19.11.2023. Děkujeme za pochopení!
V roce 2023 se Future Palace vydají na své dosud největší turné, což nám dává spoustu příležitostí slyšet jejich v pořadí druhé album "Run" naživo.
Berlínské post-hardcorové trio zahájilo svou kariéru za neobvyklých okolností. V době, kdy celá koncertní kultura v souvislosti s pandemií ustrnula, studiová kapela slavila téměř raketový vzestup. Od té doby kapela stihla vydat druhé album, které se setkalo s velkým úspěchem hned po vydaní, a naplánovat stejnojmenné turné na rok 2023. Kapela také poprvé vystoupí jako headliner mimo Německo. Kromě toho se Future Palace objeví na nejvýznamnějších akcích scény - festivalech Impericon v Německu, Rakousku a Švýcarsku po boku těžkých vah v oboru, jako jsou The Ghost Inside nebo Bury Tomorrow.
Skvěle to ladí s letošními úspěchy. Kapela sdílela stage na turné mimo jiné s Battle Beast a Annisokay i vystoupila na známých festivalech jako Full Force nebo švédském High 5ive Summerfest.
Oznámení nových termínů turné bylo jejich vyvrcholením roku 2022. Katarzní účinek strhujícího alba, jako je "Run", dělá z koncertů FUTURE PALACE nezapomenutelný zážitek a o to víc upevňuje status jedné z nejdůležitějších scénických kapel mezinárodního post-hardcoru. Tak si je nenechte ujít!
Support:
ENVYYOU (SWE)
Vstupenky:
300 Kč / předprodej v síti GoOut
350 CZK / na místě
EN: Postponed to 19th November 2023. Thank you for understanding!
In 2023, FUTURE PALACE will be on their biggest headline tour to date, providing numerous new opportunities to finally be able to hear their distinguished second album "Run" live. The Berlin post-hardcore trio started their career under unusual circumstances: the band released their debut album almost in time for the pandemic-related standstill of the entire concert culture. While they celebrated an almost meteoric rise as a studio band during this time and were able to record an incredible 430,000 monthly listeners on Spotify at times, concerts had to remain a hope for the future for the time being. In the meantime, the band already released their second album and was finally able to fulfill their dream of much acclaimed performances. The newly announced dates of the "Run" tour for 2023 also lead FUTURE PALACE to headline shows outside of Germany for the first time and thus also include dates in the Netherlands, Great Britain and the Czech Republic.
The announcement of the new tour dates is the culmination of a brilliant year 2022, in which FUTURE PALACE have already been able to accumulate an almost infinite number of milestones and highlights with their album "Run". The vinyl sold out shortly after the release and the re-press that will be released in November 2022 stands next to tours with, among others, Battle Beast and Annisokay as well as performances at well-known festivals such as Full Force or Swedish High 5ive Summerfest. It's the cathartic effect of a rousing album like "Run" that makes FUTURE PALACE’s concerts such a memorable experience and that cements the status of one of the most important scene bands in international post-hardcore all the more importantly. Tickets for the concerts of the "Run" tour 2023 are available now.
Support:
ENVYYOU (SWE)
Tickets:
300 CZK / presale via GoOut
350 CZK / at doors

Presented by FUZE
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Rock Café Prague, Národní 20, Praha 1,Prague, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: