Advertisement
Forfattersamtale: Elin Anna Labba om "Sejl ikke til havet"Mandag d. 18. august kl. 18.30-19.30
Sted: Thiemers Magasin i Kvindernes Bygning Niels Hemmingsens gade 10
Forfattersamtale med den samiske forfatter Elin Anna Labba (f. 1980), der kommer til København efter at have deltaget på Kulturmødet Mors.
Labba debuterede i 2020 med fagbogen" Herrarna satt oss hit" om tvangsflytningen af den nordsamiske befolkning som vandt Augustprisen samme år. "Sejl ikke til havet" er hendes første roman, baseret på virkelige og dybt personlige hændelser.
OM BOGEN:
Foråret, 1942. Da datteren I?gá, mor Rávdná og moster Ánne vender hjem til deres teltkåte for sommeren står samerbyen under vand. Uden forvarsel har Selskabet, den store vandkraftsindustri, opdæmmet søen i fremskridtets navn og skabt massiv hjemløshed og rådvildhed blandt samerne. Den rebelske Rávdná kæmper en indædt kamp for Samernes ret til at bosætte sig, mens hendes pragmatiske datter I?gá kun drømmer om at lægge fortiden bag sig og bevare det liv, hun altid har kendt.
"Sejl ikke til havet" er fortælling om tre kvinder, som tørner sammen med den store verden, mens de prøver at finde sig selv i livet, historien og traditionerne. En episk familiesaga om et liv med forliste drømme og længsler – og om mordet på en sø, som er sit eget levende, pulserende væsen.
Som medlem og trubadur af Thiemers Magasin er det gratis at deltage i arrangementet. For andre er der et tilmeldingsgebyr på 40 kr.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kvindernes Bygning, Niels Hemmingsens Gade 10,Copenhagen, Copenhagen , Denmark
Tickets