Filmy o sztuce w Kinie Zamek

Fri Sep 13 2024 at 05:00 pm to 07:00 pm

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, Poland | Szczecin

Zamek Ksi\u0105\u017c\u0105t Pomorskich w Szczecinie
Publisher/HostZamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Filmy o sztuce w Kinie Zamek
Advertisement
? ????? ? ?????? ? ????? ????? ?
?️ MODA I SZYK W OBRAZACH SARGENTA
7 września (sobota), godz. 15:00
Kino Zamek, bilety: 25 zł
dokumentalny, Wielka Brytania 2024 (90 min)
Reżyseria: David Bickerstaff
Laureatka Oscara Tilda Swinton modelką Sargenta? Widzowie poznają XIX-wieczny olśniewający świat mody, skandalu i bezpardonowej autopromocji, które uczyniły Johna Singera Sargenta jednym z najsłynniejszych portrecistów świata. Odkryją unikalny proces twórczy tego amerykańskiego malarza, który był w stanie uchwycić na płótnie ducha rozpędzonej belle époque, okresu zbytku, przepychu i zabawy, tragicznie zakończonego pierwszą wojną światową.
John Singer Sargent jest dziś uważany za najwybitniejszego portrecistę końca XIX wieku. Nie był jednak uznawany przez współczesnych mu artystów malarzy. W czasach, gdy skupiali się oni na impresjonizmie, fowizmie czy kubizmie, Sargent praktykował własną odmianę realizmu, w której błyskotliwie nawiązywał do Velázqueza, van Dycka czy Gainsborougha. Pissarro mówił o nim, że jest zręcznym rzemieślnikiem, ale nie artystą.
To, co sprawia, że jego portrety są dziś uznawane za wyjątkowe, to jego osobisty wpływ na modeli i modelki oraz ich ubiór, ale także sposób, w jaki przedstawiał ich publiczności. Film „Moda i szyk w obrazach Sargenta” – poprzez wywiady ze znawcami sztuki, współczesnymi ikonami mody i influencerami stylu – bada, w jaki sposób malarstwo Sargenta wpłynęło na dzisiejszą sztukę, kulturę i modę.
Film zrealizowano w legendarnych już Museum of Fine Arts w Bostonie i londyńskiej Tate Britain. Kuratorzy tych placówek pokażą widzom kinowym nie tylko ponad 50 obrazów Sargenta, ale także oszałamiające elementy odzieży i dodatki, które nosiły jego modelki i modele.

?️ PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU
13 września (piątek), godz. 17:00
17 września (wtorek), godz. 17:00
18 września (środa), godz. 17:00
Kino Zamek, bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)
dokumentalny, Włochy 2023 (94 min)
Reżyseria: Simona Risi
Pablo Picasso (1881-1973) – tytan pracy i wulkan kreatywności, który nie tylko zatarł różnicę pomiędzy sztuką a rzemiosłem, ale też w dzieło potrafił zmienić zwykłą szczotkę, konewkę czy rower. Pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów w historii, autorem przeszło dwudziestu tysięcy obrazów i obiektów.
Zrealizowany przy okazji 50. rocznicy jego śmierci film „Picasso. Buntownik w Paryżu” Simony Risi to portret życia spełnionego, ale i złożonego ze sprzeczności – dokumentalna podróż przez lata biedy i szalonego sukcesu, światła i mroku, pasji i destrukcji, kawiarnianych hulanek i politycznego zaangażowania.
Z jedną walizką, nie znając francuskiego – tak młodziutki Pablo postanowił podbić Paryż. Film skupia się na latach spędzonych w kipiącym twórczą energią mieście, który stał się drugim domem pochodzącego z Malagi malarza. Jako hiszpański imigrant był na celowniku policji, jako artysta rewolucjonizujący sztukę błyskawicznie podbił salony. Jego styl wciąż ewoluował, malował intensywnie i niechętnie rozstawał się z pracami. „Jestem swoim najlepszym kolekcjonerem” mawiał, a 5 tysięcy należących do niego obiektów stanowi dziś bezcenny zbiór paryskiego Muzeum Picassa. Film daje nam unikalną szansę odwiedzenia zorganizowanej tam z okazji 50. rocznicy śmierci artysty wielkiej wystawy, której scenografię współtworzył słynny brytyjski projektant, Paul Smith.
Dokument Risi to również portret zmieniającego się Paryża i panorama ** wieku, który artysta kształtował, będąc zarazem przenikliwym kronikarzem burzliwej epoki. Ustami ekspertów i kuratorów „Picasso. Buntownik w Paryżu” rozszyfrowuje ukrytą w dziełach symbolikę, tłumaczy, jak kolejne doświadczenia i spotkania wpływały na ewolucję stylu. Ale geniusz miał również swoją mroczną stronę, o której zaświadczają wspomnienia jego partnerek. Filmowa opowieść przynosi także krytyczne spojrzenie na biografię i twórczość Pabla Picassa, przypominając, że często za spektakularną karierą „wielkiego mężczyzny” stoją zapomniane lub niedoceniane kobiety.

?️ OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA
14 września (sobota), godz. 15:00
28 września (sobota), godz. 15:00
Kino Zamek, bilety: 25 zł
dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (90 min)
Reżyseria: David Bickerstaff
Film powstał podczas niezwykłej wystawy, dzięki której w jednym miejscu, rodzinnym mieście Boscha w Holandii, zgromadzono praktycznie wszystkie jego najważniejsze obrazy i rysunki, rozsiane na co dzień na całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających dziwiąc się ekscentrycznym wizjom Boscha.
Film zadaje pytanie: kim był Hieronymus Bosch? Dlaczego jego dziwne i fantastyczne obrazy stały się tak popularne? Jak twórczość tego niderlandzkiego malarza łączy sztukę średniowieczną i świat renesansowy? Skąd czerpał inspirację, skąd mogły się wziąć jego niekonwencjonalne i ponadczasowe, pełne skomplikowanej symboliki, wizje?

?️ DZIEŃ W LONDYŃSKIEJ THE NATIONAL GALLERY
31 sierpnia (sobota), godz. 15:00
22 września (niedziela), godz. 15:00
Kino Zamek, bilety: 25 zł
dokumentalny, Wielka Brytania 2024 (90 min)
Reżyseria: Phil Grabsky, Ali Ray
Spędź dzień z pracowniczkami i pracownikami jednej z największych galerii sztuki na świecie. Po legendarnej londyńskiej Galerii Narodowej oprowadzą widzów jednak nie tylko sprzątaczki, ochroniarze, kuratorzy i dyrekcja, ale także goście specjalni: członkowie Grupy Monty Pythona i księżniczka Eugenia. Pokażą obrazy, które mają dla nich największe znaczenie. A wszystko to z okazji 200-lecia istnienia tej ikonicznej instytucji kultury Wielkiej Brytanii.
Założona w 1824 roku The National Gallery to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego. W jej zbiorach znajduje się ponad 2 300 arcydzieł, pochodzących z lat 1250-1900. Prezentowane się tu prace największych, między innymi: Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, van Gogha, Tycjana, Botticellego, Rafaela, Caravaggia, Moneta, Velázqueza, Renoira, Goi, Picassa, Cézanne’a i innych. Jako, że jest to instytucja państwowa, swoje zbiory udostępnia zwiedzającym bezpłatnie. Ten jubileuszowy film oddaje głos przede wszystkim tym, którzy pracują w galerii na co dzień, często niewidoczni dla zwiedzających. Zróżnicowana grupa ludzi z różnych środowisk, mających silne powiązania z tą instytucją, dokonuje zaskakujących wyborów swoich ulubionych obrazów, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych znaczniej mniej. Przez pryzmat opowiadanych przez nich historii możemy zbadać dzieje londyńskiej The National Gallery oraz dowiedzieć się, co w przyszłości czeka to niezwykłe miejsce.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, Poland, ulica Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, Polska,Szczecin, Poland

Tickets

Sharing is Caring: