Advertisement
Część spektaklu inspirowanego badaniami i praktyką Isabelli Tree.? 05 października 2024
? 6:30
? Park Ocalałych (polana za kopcem), ul. Wojska Polskiego 83
?️ Wstęp wolny! Szczegóły na naszej stronie: https://lodzwielukultur.pl/wydarzenia/400-m2-fonosfera-smolik-z-zespolem/
Reżyser Michał Zadara (znany ze znakomitych adaptacji klasycznej i współczesnej literatury, ale także z odważnych, eksperymentalnych przedstawień) tym razem zainicjował spektakl, w którym największą rolę grają nie-ludzcy performerzy: rośliny, bezkręgowce, małe ssaki, słońce, ziemia, woda… Punktem wyjścia w myśleniu o projekcie były dla artysty praktyki i badania Isabelli Tree – pisarki i działaczki ekologicznej propagującej działania na rzecz rozwoju dzikich biosfer na zagospodarowanych wcześniej terenach. W kwietniu tego roku reżyser wraz z badaczkami i badaczem z Instytutu Ekologii Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wyznaczyli w Parku Ocalałych teren o powierzchni ok. 400 m2, w który od tego momentu przez kolejne lata nie będą ingerowali ludzie.
2 części projektu
W czasie festiwalu projekt będzie miał dwie odsłony.
Pierwsza odsłona projektu „400 m2 nadziei” odbędzie się o wschodzie słońca (godz. 6.30) – publiczność będzie mogła wtedy obserwować i wsłuchiwać się w dziczejący teren. Fonosferę porannego performansu będzie wraz z istotami nie-ludzkimi współtworzył kompozytor i multiinstrumentalista Andrzej Smolik wraz z zespołem muzycznym.
Koncertowi towarzyszyć będzie jadalna, sezonowa instalacja śniadaniowa stworzona przez Michalinę Kostecką (Plantera).
Druga część projektu odbędzie się o 17.00. Michał Zadara wygłosi wykład performatywny (wykład z elementami inscenizacji teatralnej) na temat praktyk ekologicznych zaproponowanych przez Isabellę Tree. Na dramaturgię wykładu będą składały się również opisy obserwacji przyrody, które rozpoczęły się już w czerwcu, badania przyrodników, ekolożek i ekologów. Po wykładzie około g. 18.00 ponownie będzie można wysłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Andrzeja Smolika z zespołem.
Twórcy
Koncepcja i reżyseria:Michał Zadara, istoty nie-ludzkie
Dramaturgia: Weronika Zajkowska, istoty nie-ludzkie
Fonosfery: Andrzej Smolik, istoty nie-ludzkie
Michał Zadara – reżyser teatralny, operowy, filmowy. Urodził się w 1976 roku w Warszawie. Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografię w Woods Hole, reżyserię w Krakowie. Od roku 2005 stworzył ponad 60 inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych, m.in w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym, Powszechnym i Komedii w Warszawie, Maxim Gorki Teater w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Schauspielhaus w Wiedniu; reżyserował także w Collective: Unconscious w Nowym Jorku, Operze Wrocławskiej, Operze Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Komische Oper w Berlinie. W 2013 roku założył CENTRALĘ, organizację realizującą interdyscyplinarne projekty twórcze. W latach 2016–2019 wykładowca akademii teatralnej w Warszawie. W roku akademickim 2019/2020 profesor na wydziałach teatru oraz filologii klasycznej Swarthmore College, gdzie prowadził zajęcia z tragedii greckiej. Autor felietonów politycznych na krytykapolityczna.pl, współinicjator ruchu Obywatele Kultury, gitarzysta zespołu All Stars Dansing Band. Zadara był nominowany do Paszportów Polityki w latach 2006, 2007 i został laureatem tej nagrody za 2007 rok. W 2014 został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za reżyserię „Zbójców” F. Schillera w Teatrze Narodowym w Warszawie.
SMOLIK – jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce, który oprócz produkcji utworów i albumów dla innych artystów, wydaje swoje autorskie płyty. Muzyka SMOLIKA to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi, akustycznymi brzmieniami. SMOLIK z wielkimi sukcesami produkuje też muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych. Jest również autorem muzyki do wielu kampanii reklamowych oraz filmów fabularnych m.in „NAJMRO” „NINA” czy seriali m.in „ZACHOWAJ SPOKÓJ”, stworzony na podstawie prozy Cobena Harlana. We wrześniu 2023 Smolik odebrał nagrodę główną za muzykę do filmu „IMAGO” w reż Olgi Chajdas podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nazwisko SMOLIKA jest niezmiennie od kilku lat marką nierozerwalnie kojarzącą się nie tylko z muzyką, ale również z dobrym gustem, najświeższymi trendami i nowoczesną elegancją. Potwierdzają to nagrody jakie otrzymał w ostatnich latach, m.in.: Paszport Polityki, Fryderyki za produkcję roku 2006 i 2009 oraz dla najlepszego kompozytora 2003 i 2006, trzykrotna nominacja do nagrody MTV European Music Aword, Kreatura 2008 za wkład w muzykę reklamową. Ostatnie projekty, za które odpowiada SMOLIK to m.in. koncertowy album MIUOSH |SMOLIK | NOSPR, album HISTORIE nagrany przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, EP Queen Of Hearts oraz album SMOLIK // KEV FOX, który stworzył wspólnie z brytyjskim songwriterem KEVEM FOXEM, za który artyści odebrali Fryderyka 2016. SMOLIK to rownież doskonały aranżer i kierownik artystyczny projektów muzycznych tworzonych na specjalne okazje jak np. „Miasto jest nasze” dla miasta Opola, 120 lecie Sopotu, 105 Rocznica Powstań Wielkopolskich czy kierownictwo muzyczne nad Męskie Granie Orkiestra (w latach 2014-2015) czy Orkiestrą Orkiestr (2019). W październiku 2023 nakładem Kayaxu ukazał się kolejny album pod szyldem SMOLIK//KEV FOX pt. „Belly Of The Whale”.
Michalina Kostecka – z wykształcenia artystka wizualna, florystka, obecnie szefowa firmy „Plantera”. Jedną z jej misji jest łączenie wszystkich zebranych doświadczeń życiowych w przygodę kulinarną. Zajmuje się zagadnieniem food artu i tworzeniem społeczno-kulinarnych sytuacji, prowadzi warsztaty kulinarne.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Park Ocalałych, Wojska Polskiego 89,Łódź, Poland, Lodz