Advertisement
Fernisering åbner sæsonen efter sommerferien fredag 15. august med kunstudstillingen: At rejse er at leve! Tegninger og malerier af Evi Apostolou og Gert Maté Askjær.
To kunstnere mødes i Salen på Kulturstedet Lindegaarden med hver sin bagage og hver sin livserfaring med rejsen som et fælles omdrejningspunkt.
Evi Apostolou rejste til Danmark fra Grækenland for at arbejde og bo her. Hun nyfortolker kapitler af kunsthistorien, elementer fra den græsk-ortodokse billedverden og indtryk fra naturen.
- I mine malerier er synergi et centralt tema. Jeg arbejder med forholdet mellem det åndelige og det materielle og forsøger at male den energi og det lys, der binder alt sammen i et flow – som et usynligt netværk, hvor alt hænger sammen som en levende organisme.
- Jeg kombinerer det figurative og det abstrakte i en symbolsk sammenhæng, og maleriet bliver for mig en meditativ, næsten spirituel oplevelse, fortæller kunstneren. Evi Apostolou er uddannet i Athen og i Aalborg. Hun maler i Nakskov og underviser på Lolland og Sydsjælland.
Gert Maté Askjær rejste fra Danmark og ud i den vide verden, hvor han har boet og mediteret og malet forskellige steder i Spanien, på Bali og blev inspireret af de stærke farver. Han har taget myter og mønstre fra såvel den indre som den ydre rejse til sig, og fortæller om magien mellem mand og kvinde.
Fernisering fredag 15. august kl. 14 - 16.
Velkommen til en udstilling med glødende farver i olie og akryl på lærred, og tegninger af de to kunstnere.
Arrangeret af Kulturstedet Lindegaardens Venner og Inge Schjødt, komkunst.dk
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Peter Lunds Vej 8, 2800 Kongens Lyngby, Denmark, Peter Lunds Vej 8, 2800 Kongens Lyngby, Danmark, Lyngby, Denmark