Brannvesenet fikk ordre om å la jødenes eiendom brenne, mange ble drept og for første gang ble det gjennomført massearrestasjoner av jøder. Mellom 26 000 og 30 000 jødiske menn ble arrestert og sendt til konsentrasjonsleirene Buchenwald, Dachau og Sachsenhausen.
Aksjonen fikk navnet Krystallnatten på grunn av alt det knuste glasset. Bokbålene i små og store byer der man brant jødiske bøker og bøker av jødiske forfattere lyste opp kveldsmørket.
Vi markerer 9. november hvert år for å minne oss om hva som kan skje når hat, fordommer og konspirasjonsteorier får vokse. Kampen mot antisemittisme, rasisme og hatkriminalitet må fortsette — i dag, i morgen og alltid.
Vi samles for å si: Aldri igjen.
-------
Vi møtes på Youngstorget fra kl. 16:00, deler ut fakler fra ca 16:15 og går sammen til Eidsvolls plass ca. 16:30.
Appellene starter når vi er framme på Eidsvolls plass, ca kl. 17.00.
Program Eidsvolls plass
- Velkommen v/konferansier Umar Ashraf, daglig leder ved Antirasistisk Senter
- Jonas Gahr Støre, Statsminister
- Anne Lindboe, ordfører i Oslo
- Lill Fanny Sæther, forfatter av boka Hvordan min mor overlevde holocaust og mangeårig fagforeningsaktivist (på vegne av LO i Oslo)
- Yonatan Shapira, Jødiske stemmer for rettferdig fred
- Sarah Taif, nestleder i Norsk Folkehjelp Solidaritetsungdom
- Avslutning og vel hjem
Arrangører:
- LO i Oslo
- Antirasistisk Senter
- Norsk Folkehjelp
- Norsk Folkehjelp Solidaritetsungdom
Tilsluttede organisasjoner:
- Melahuset
- Salam
- Rødt Oslo
- Sex og politikk
Vil din organisasjon være tilsluttet arrangementet? Ta kontakt på [email protected].
Dette er en fakkelmarkering og det er derfor ikke tillatt med flagg eller annet som kan true brannsikkerheten.
Event Venue
Youngstorget, 0181 Oslo, Norge, Youngstorget 3, 0181 Oslo, Norge, Oslo, Norway
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











