Advertisement
Baren åbner kl. 17:00
I 2023 udgav den legendariske danske sangskriver og filminstruktør Søren Kragh-Jacobsen sit første nye album i mere end tyve år
I den forbindelse stiller Kragh-Jacobsen op til en helt særlig aften på Dexter, hvor han i samtale med journalist og forfatter Espen Strunk vil fortælle om livet og karrieren – fra årene på DRs B&U-afdeling i 1970’erne og debutfilmen Vil du se min smukke navle? til det helt nye album. I 2020 udgav Kragh-Jacobsen erindringsbogen Superbenzin og kærlighed i samarbejde med Espen Strunk.
Aftenens arrangement er en sjælden mulighed for at møde en af Danmarks store, nulevende kulturpersonligheder – manden bag såvel landeplagen “Kender du det? (Mona, Mona)” som filmklassikere som Gummitarzan, Drengene fra Skt Petri og Mifunes sidste sang. Undervejs vil Søren Kragh-Jacobsen spille et par akustiske sange fra sit seneste album – og mon ikke, der også bliver plads til et enkelt udpluk eller to fra bagkataloget?
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Vindegade 65, 5000 Odense, Denmark, Vindegade 65, 5000 Odense C, Danmark,Odense, Denmark
Tickets