Dyskusja „Mono w Instytucie/Mono w Polsce” | Otwarta Scena IT

Fri, 07 Mar, 2025 at 07:00 pm UTC+01:00

Jazdów 1, 00-467 Warsaw, Poland | Warsaw

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Publisher/HostInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Dyskusja \u201eMono w Instytucie\/Mono w Polsce\u201d | Otwarta Scena IT
Advertisement
Instytut Teatralny zaprasza 7 marca o godz. 19:00 na dyskusję „Mono w Instytucie/Mono w Polsce”. 🎤 W rozmowie udział wezmą dr hab. Katarzyna Flader-Rzeszowska, prof. UKSW, dr Tomasz Miłkowski, Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, Mateusz Nowak (prowadzenie) oraz publiczność. Dyskusja odbędzie się w ramach projektu Otwartej Sceny IT. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem [email protected].

W 1959 roku na scenie warszawskiego teatru STS odbyła się premiera monodramu „Wieża malowana” Wojciecha Siemiona. Z kolei w 1966, z inicjatywy Wiesława Gerasa, w Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu Danuta Michałowska z monodramem „Komu bije dzwon” zainaugurowała 1. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Jednego Aktora.
Nikt wtedy nie przypuszczał, że premiera monodramu Wojciecha Siemiona będzie początkiem „nowożytnych” dziejów tego gatunku, a inicjatywa W. Gerasa stanie się podstawą do unikatowego w skali świata rozwoju tej formy w Polsce oraz da asumpt do jej rozpropagowania na arenie międzynarodowej w formie festiwali i przeglądów oraz powstania sieci ITI Monodrama Forum przy Międzynarodowym Instytucie Teatralnym.
Zapraszamy do udziału w dyskusji podsumowującej trzy lata funkcjonowania cyklu „Mono w Instytucie” w Instytucie Teatralnym. Rozmowa stanowić będzie próbę zrewidowania stanu wiedzy o monodramie w Polsce, jego wieloletniej przeszłości oraz teraźniejszości. Podejmiemy się również próby oceny funkcjonowania tej formy teatralnej wśród innych gatunków oraz na tzw. „rynku” teatralnym w Polsce. Spotkanie będzie również płaszczyzną do wymiany rekomendacji i krytycznego spojrzenia na propozycje repertuarowe w naszym, krajowym, teatrze jednego aktora/jednej aktorki.
ℹ️ Cykl „Mono w Instytucie” w latach 2022-2024 był wielopokoleniową przestrzenią konfrontacji dokonań twórczych polskich monodramistek i monodramistów. Zaprezentowaliśmy 23 tytuły różnorodne pod względem stylistyk, tematów oraz sposobów produkcji.
Dyskusja podsumowująca nie będzie miała charakteru stricte naukowego. Kierujemy ją przede wszystkim do animatorek i animatorów kultury teatralnej (pracownice i pracownicy domów i ośrodków kultury), wykonawców i wykonawczyń teatru jednego aktora/jednej aktorki oraz publiczności zainteresowanej tą formą wypowiedzi teatralnej.
Czas trwania: 90 minut
👥 W dyskusji udział wezmą:
dr hab. Katarzyna Flader-Rzeszowska, prof. UKSW – teatrolożka, krytyczka teatralna, wykładowczyni akademicka. Autorka książek „Wędrowanie… Jednoosobowy teatr Wiesława Komasy”, „Wypowiedzieć człowieka. Poezjoteatr Tadeusza Malaka” i in. Współpracuje na stałe m.in. z marką „MONOTEATR” (Teatr w Oknie i Fundacja Theatrum Gedanense, Gdańsk).
dr Tomasz Miłkowski – dziennikarz i krytyk teatralny, redaktor naczelny czasopisma internetowego „Yoricka”. Przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych – AICT/IACT – od 2016 honorowy wiceprzewodniczący tej organizacji. Autor książek, m.in.: „166 monodramów”, „Pip Utton i jego maski”, „Różewicz solo”, „Teatr Norwida”, „Teatr Siemion”, „Zakochany Pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”. Redaktor publikacji „50 lat WROSTJA. Po teatrze jednego aktora oprowadza Wiesław Geras” oraz „Wrocławskie rozmowy. Czy teatr jednego aktora jest teatrem ubogim?”
Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska – dyrektora Festiwalu „Sam na scenie” w Słupsku, prezeska Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej „Teatr Rondo” w Słupsku, zastępczyni dyrektorki Słupskiego Ośrodka Kultury, animatorka kultury teatralnej, producentka i reżyserka monodramów.
oraz publiczność.
Prowadzenie: Mateusz Nowak, kurator cyklu „Mono w Instytucie”. Prezes Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/, monodramista, konsultant programowy ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali teatralnych, manager kultury, instruktor teatralny.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: [email protected]. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Jazdów 1, 00-467 Warsaw, Poland, ulica Jazdów 1, 00-460 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland

Sharing is Caring:

More Events in Warsaw

KABE - WARSZAWA | 07.03.2025 | OCZKI
Fri, 07 Mar, 2025 at 06:00 pm KABE - WARSZAWA | 07.03.2025 | OCZKI

OCZKI

Kabe in Warszawa
Fri, 07 Mar, 2025 at 06:00 pm Kabe in Warszawa

OCZKI

Kabe in Warszawa
Fri, 07 Mar, 2025 at 06:00 pm Kabe in Warszawa

OCZKI

Warsztaty djembe, krin i afro dance z Thomas Guei i Makity Camara
Fri, 07 Mar, 2025 at 06:30 pm Warsztaty djembe, krin i afro dance z Thomas Guei i Makity Camara

Ankata - Szkoła Rytmów Świata

DZIE\u0143 OTWARTY VALHALLA CLUBHOUSE
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:13 pm DZIEŃ OTWARTY VALHALLA CLUBHOUSE

Szklana 7/9, 03-790

LED-ZEPPELIN SHOW by Zeppelinians | 07.03.2025 | Proxima, Warszawa
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:30 pm LED-ZEPPELIN SHOW by Zeppelinians | 07.03.2025 | Proxima, Warszawa

Klub Proxima

Recital \u015bpiewu flamenco Rocio Bazan & Arturo El Polaco
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:30 pm Recital śpiewu flamenco Rocio Bazan & Arturo El Polaco

Instituto Cervantes Varsovia

III AUKCJA SZTUKI Z PRZYJACI\u00d3\u0141K\u0104 | ART IN HOUSE
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:30 pm III AUKCJA SZTUKI Z PRZYJACIÓŁKĄ | ART IN HOUSE

Al. Jerozolimskie 107, 02-011 Warsaw, Poland

Wyj\u015bcie do Filharmonii Narodowej - Ferenc Liszt i Lise de la Salle
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:30 pm Wyjście do Filharmonii Narodowej - Ferenc Liszt i Lise de la Salle

Filharmonia Narodowa, Jasna 5

Lise de la Salle @ National Philharmonic in Warszawa
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:30 pm Lise de la Salle @ National Philharmonic in Warszawa

National Philharmonic

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events