Advertisement
‼Ruszamy na pogranicze w poszukiwaniu okruchów wielkiej historii: Gotów, Rusi Czerwonej, Jagiellonów, Artura Grottgera, unikalnej drewnianej architektury cerkiewnej i trudnej historii sąsiedztwa polsko – ukraińskiego.✒ZAPISY: https://poludnik21.pl/produkt/drewniane-cerkwie-pogranicza-polsko-ukrainskiego-piekno-drewna-i-mozaika-pogranicza/
PROGRAM:
1️⃣ DZIEŃ, 26.10.2024 (sobota):
⏰Zbiórka uczestników 26.10.2024 roku (w sobotę) o godzinie 7.00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Wyruszamy o godzinie 7.10 w kierunku Lublina.
?HORODŁO – położone na pograniczu Polesia i Wołynia. Miejsce zawarcie słynnej unii horodelskiej (drugiej po unii w Krewie, która łączyła Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie). Tu przybliżymy Wam donośne wydarzenia z 1413 roku! Na naszej drodze czekać będą położne przy samej granicy tzw. Wały Jagiellońskie, Kopiec Unii Horodelskiej, drewniana cerkiew p.w. św. Mikołaja (tu poznamy tragiczne wydarzenia związane akcją rewindykacji cerkwi na Chełmszczyźnie w 1938 roku).
?HRUBIESZÓW – tu odwiedzimy cerkiew p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, to piękny przykład trzynastokopułowej cerkwi.
?GRODZISKO WOŁYŃ NAD HUCZWĄ – czeka nas piesza wędrówka do pozostałości jednego z najważniejszych grodów wczesnośredniowiecznych na Wołyniu. Tu poza wielką historią przed nami spotkanie z przyrodą, której szata przypomina tą z południa Ukrainy.
?CZERMNO – tu poznamy historię Rusi Czerwonej. Z użyciem odrobiny wyobraźni przeniesiemy się do „stolicy” grodów czerwieńskich. Opowiemy Wam o fenomenalnych odkryciach archeologicznych dokonanych w ostatnich latach.
Zakwaterowanie w hotelu *** w pokojach dwu i trzy osobowych, obiadokolacja.
2️⃣ dzień, 27.10.2024 (niedziela):
?śniadanie, wykwaterowanie z hotelu
?KRYŁÓW – zobaczymy niezwykłe ruiny zamku wybudowanego przez Mikołaja Ostroga, który na przestrzeni dziejów opierał się Tatarom, Kozakom czy Szwedom.
?DŁUŻNIÓW – tu odwiedzimy największą, najwyższą z drewnianych cerkwi w Polsce we wnętrzu świątyni p.w. Podniesienia Krzyża Świętego.
?CHŁOPIATYŃ – krótki postój przed dawną cerkwią, która stylem nawiązuje do beskidzkich. Wieża widokowa – ze szczytu wieży rozciąga się widok na pas pogranicza.
?BUDYNIN – odwiedzimy cerkiew p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z zachowanymi polichromiami z końca XIX wieku (obecnie kościół filialny).
?KORCZMIN – odwiedzimy zbudowaną w XVII wieku drewnianą cerkiew p.w. Objawienie Chrystusa.
?DYNISKA-„SOSNA GROTGERA” – oczami wyobraźni i analizując stare mapy przywrócimy świetność dworowi w Dyniskach. Bywał tu m.in. Franciszek Liszt! Sosna (dziś zabezpieczony pień) rosła przy trakcie do nieistniejącego dziś dworu. To pod nią miał spotykać się Artura Grottger z Wandą Monne! Tu przytoczymy piękną i tragiczną historię miłosną!
?HREBENNE – tuż przy granicy polsko -ukraińskiej odwiedzimy unikalną drewnianą cerkiew pw. św. Mikołaja. Świątynia uchodzi za jedną z najstarszych w regionie. Wzgórze przy granicy będzie znakomitym miejscem do opowieści o walkach polsko – ukraińskich w roku 1918, wydarzeniach związanych z krwawym okresem drugiej wojny światowej oraz „Akcją Wisła”.
?Wyjazd w drogę powrotną. W drodze powrotnej przerwa na posiłek we własnym zakresie. Planowany przyjazd do Warszawy około godziny 21.00
?CENA: 629 zł + bilety wstępu i ofiary w świątyniach
✒ZAPISY: https://poludnik21.pl/produkt/drewniane-cerkwie-pogranicza-polsko-ukrainskiego-piekno-drewna-i-mozaika-pogranicza/
Serdecznie zapraszamy!!!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
plac Defilad, Śródmieście, Polska, Kebab Bar Lussi, plac Defilad, 00-110 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland
Tickets