About this Event
Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) v okviru ASEF Speaker Series v letošnji sezoni prvič organizira novo poljudno-znanstveno predavanje. Tokrat se nam bo pridružila dr. Lea Knez s predavanjem o novih metodah zdravljenja raka "Zdravljenje z imunoterapijo z zaviralci imunskih nadzornih točk".
Predavanje bo potekalo v hibridni izvedbi 27. novembra z začetkom ob 19. uri, in sicer v Prešernovi dvorani Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), Novi trg 4, 1000 Ljubljana in preko Zoom povezave. Število udeležencev v živo je omejeno. Prosimo, da se na predavanje prijavite do 27. novembra 2024 do 18. ure. Ob prijavi izberite vrsto udeležbe (v živo ali on-line). Vsi prijavljeni on-line udeleženci bodo pred dogodkom prejeli povezavo Zoom na svoj elektronski naslov.
Tema predavanja
Imunoterapija z zaviralci imunskih kontrolnih točk (ZIKT) je pomembno spremenila sistemsko zdravljenje raka. Predstavlja nov pristop zdravljenja, ki omogoča pacientovemu imunskemu sistemu, da odkrije in uniči rakave celice. To edinstveno delovanje je povezano tudi z doslej nepoznanimi vprašanji o odmerjanju zdravil, ki omogoča uporabo novih rešitev za določitev optimalnega režima odmerjanja, in s svojevrstnim profilom neželenih učinkov, ki zahteva bolj skrbno spremljanje in drugačno ukrepanje. Število zdravil z ZIKT in njihovih indikacij se skozi leta eksponentno veča in je tako dandanes zdravljenje z ZIKT del standardnega zdravljenja številnih rakov. Ob široki uporabi ZIKT v rutinski klinični praksi in upoštevajoč njihov edinstven mehanizem delovanja in neželenih učinkov je pomembno spremljati izide zdravljenja z ZIKT v rutinski klinični praksi. Pričakujemo namreč, da se izidi zdravljenja z zdravili, ko jih uporabljamo pri izbranih pacientih v kliničnih študijah, ki so podlaga za registracijo zdravil, razlikujejo od izidov zdravljenja pri uporabi enakih zdravil v širši populaciji v okviru rutinske klinične prakse. V okviru predavanja bomo opisali učinkovitost in varnost ZIKT v prvi liniji zdravljenja bolnikov z razsejanim nedrobnoceličnim pljučnim rakom, zdravljenih na Kliniki Golnik v okviru rutinske klinične prakse. Skupaj bomo tudi naslovili nekaj trenutnih in bodočih izzivov zdravljenja z ZIKT.
O predavateljici
Dr. Lea Knez je klinična farmacevtka, ki se aktivno ukvarja s prakso, raziskovanjem in poučevanjem klinične farmacije in onkologije. Trenutno dela kot klinična farmacevtka konzultantka na Kliniki Golnik, kjer je članica multidisciplinarnega tima na Enoti za internistično onkologijo, in kot docentka na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani, kjer svoje navdušenje za klinično farmacijo in onkologijo prenaša na študente. Je aktivno vključena v razvoj klinične farmacije v slovenskem in mednarodnem prostoru, sodelovala je pri vpeljavi novih storitev klinične farmacije v onkologiji, ambulant farmacevta svetovalca in storitev brezšivne skrbi ter je trenutno predsednica Komisije za izobraževanje pri Lekarniški zbornici Slovenije. Njen doprinos k napredku farmacevtske stroke je pohvalilo tudi Slovensko farmacevtsko društvo s podelitvijo Minařikovega priznanja leta 2015. Raziskovalno je aktivna na različnih področjih, najintenzivneje na področju klinične farmacije in onkologije. Raziskovanje vključuje v vsakodnevno klinično prakso in s svojimi raziskavami želi poudariti pomembnost dokazov iz resničnega sveta in raziskav o izidih zdravljenja, bodisi za uporabo ugotovitev kliničnih preskušanj v vsakodnevni zdravstveni oskrbi ali pri uvajanju novih terapij in zdravstvenih storitev. Objavlja v mednarodnih znanstvenih revijah in je za svoje raziskovalno delo prejela več nagrad na slovenskih in mednarodnih srečanjih.
ASEF
ASEF povezuje znanstvenike in akademike po celem svetu. Več informacij najdete na: https://www.asef.net. Program sofinancirata Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Urad Republike Slovenije za mladino.
Event Venue & Nearby Stays
Slovenian academy of sciences and arts, 4 Novi trg, Ljubljana, Slovenia