Advertisement
29. janvārī plkst. 18.30 KTMC “Mazā ģilde” Bellacord zālē notiks Dr. Andreja Mūrnieka publisko lekciju cikla “Mūzika kultūrā” 4. lekcija “Mūzika un teātris”.Īsa 4.lekcijas anotācija:
Maskošanās spēles, rituāls un mūzika. Antīkā traģēdija un komēdija. Smiekli un raudas kultūrā. Metafora, arhetips un naratīvs (mīts). Sinkrētisms, mākslu sintēze rituālā. Ekstāze un katarse – antīkajā kultūrā un teātrī. Pārtapšanas aspekts mūzikā. Muzikālais teātris Eiropā (viduslaiku mistērija, opera, oratorija, operete, mūzikls un rokopera). Kā iedzīvoties tēlā (uz skatuves un mūzikā)? Arhetipa jēdziens (K. G. Jungs, Dž. Kempbels, Dž. Lūkass). “Varoņa ceļš” literatūrā, kino un mūzikā. Arhetipiski tēli mūzikā (Hamlets, Dons Kihots, Fausts, Dons Žuans). Orfeja tēls. Revolūcija kā teātris. R. Vāgners, muzikālā drāma, mākslu sintēze (Gesamtkunstwerk), varoņtēli un vadmotīvu sistēma. Dramatizācija mākslā un dzīvē. Vai dzīve ir teātris?
Šajā lekciju ciklā būs iespējams noklausīties Dr. Andreja Mūrnieka astoņas autorlekcijas mūzikas kulturoloģijā – par mūzikas nozīmi cilvēka un sabiedrības dzīvē, mūzikas iedarbības veidiem, izcelšanos, funkcijām, saistību ar dažādām kultūras dimensijām, vēsturi, filozofiju un reliģiju.
Par lekciju ciklu:
Katras lekcijas centrā – kāda no mūzikas svarīgām saistībām ar cilvēkā un kultūrā būtiskiem aspektiem vai cilvēkdarbības jomām. Lekcijas laikā vai pēc tās notiks arī skaņdarbu vai to fragmentu klausīšanās. Mūzikā nozīmīgajās tendencēs tiks meklētas mūsdienu pārliecību, aizspriedumu un priekšstatu saknes. Uzmanība tiks pievērsta ikviena cilvēka dzīvē izšķirošajiem eksistenciālajiem jautājumiem, to pārdzīvojumam un atspoguļojumam mūzikā.
Ikviens, kuru interesē izprast mūzikas burvības noslēpuma dažādas interpretācijas, laipni aicināts paklausīties! Lekcijas paredzētas jebkura vecuma interesentiem, īpaši cerot uz jauniešu atsaucību, kuri vēlētos papildināt savas zināšanas un padziļināt izpratni par kultūras pamatiem.
Kāpēc daži skaņdarbi un autori pārdzīvo gadsimtus? Kāpēc tie turpina mūs iedvesmot un aizraut? Kā un kāpēc veidojusies poēzija, māksla un mūzika? Vai un kā vēsturiskajās mūzikas un sabiedrības norišu saistībās var saskatīt līdzības ar mūsdienu problēmām un tendencēm? Vai un kā mūzika un kultūra attīstās? Lūk, daži galvenie jautājumi, kas tiks aplūkoti gandrīz visās lekcijās.
Ieeja bez maksas.
Lekcijas ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības atbalstu rīko KTMC “Mazā ģilde” .
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
RKTMC "MAZĀ ĢILDE", Amatu iela 5, Rīga, LV-1050, Latvija,Riga, Latvia