Advertisement
Finns det liv ute i rymden? Eller är människan och livet på jorden unika? Är rymden rentav en levande varelse i sig? Hur har man tänkt om detta historiskt, vad vet vi idag, och vad väntar i framtiden? Natuschka Lee, mikrobiolog och astrobiolog vid SLU, berättar om astrobiologins framväxt och samtalar med Oliver Li, religionsfilosof och präst, kring vilken plats Gud och människan har utifrån de här perspektiven och vilka teologiska frågor och utmaningar som öppnar sig. Natuschka Lee är mikrobiolog och astrobiolog vid Sveriges Lantbruksuniversitet i Ultuna. Hon har en lång forskningsbakgrund både i Sverige och utomlands, och intresserar sig för alltifrån bevarandet av hotade insektsarter till liv i rymden, liksom tvärvetenskapliga perspektiv. Hon är aktuell med den tvärvetenskapliga antologin "Mars and the Earthlings" om kolonisering av planeten Mars.
Oliver Li är docent i religionsfilosofi, forskare inom det interdisciplinära projektet "The Artificial Public servant" på CRS- Centrum för mångvetenskaplig forskning om religion och samhälle på Uppsala Universitet, samt präst i Svenska Kyrkan.
Föredraget / samtalet börjar kl. 18.15. Kl. 17.30 firas ekumenisk Vesper i domkyrkan.
Vi kommer att webbsända föreläsningen på https://www.youtube.com/@kristeniakademin
Evenemanget är kostnadsfritt och öppet för alla. Ett samarrangemang mellan nätverket Kristen i Akademin, Domkyrkoförsamlingen och Sensus. Föreläsningen ingår i "Existentiellt forum: teologi, filosofi, vetenskap", ett samarbete mellan Newmaninstitutet, Kristen i Akademin och Uppsala Domkyrka.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Katedralkafeet, Domkyrkoplan 7, SE-753 10 Uppsala, Sverige, Uppsala, Sweden
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.







