Dobre życie w czasach Wszechkryzysu... spotkanie autorskie z dr psychologii Ryszardem Kulikiem

Thu Jan 16 2025 at 06:00 pm to 08:00 pm UTC+01:00

spinPLACE | Katowice

Klub My\u015bli Ekologicznej
Publisher/HostKlub Myśli Ekologicznej
Dobre \u017cycie w czasach Wszechkryzysu... spotkanie autorskie z dr psychologii Ryszardem Kulikiem
Advertisement

🗓️⏰
16 stycznia 2025 (czwartek)
godz. 18:00-20.00
📍
Spin Place, Klub Rawa (poddasze)
Katowice, ul. Bankowa 5
ORGANIZATORZY:
Klub Myśli Ekologicznej
EUROPE DIRECT Śląskie
PATRONATY:
Śląskie Kwitnące
Miesięcznik Dzikie Życie
Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Ryszardem Kulikiem poświęcone książce "Wystarczająco dobre życie".
Tym razem skupimy się na relacji człowieka ze środowiskiem. Przyjrzymy się jednej z największych zagadek: wojnie człowieka z przyrodą, której przecież jesteśmy częścią. Niszczymy to, od czego zależy nasze życie.
Ten paradoks jest okazją, by wnikliwie i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytania:
* kim jesteśmy?
* jakie jest nasze miejsce w biosferze?
* czym jest dobre życie?
* czego tak naprawdę potrzebujemy?
* czy jesteśmy skazani na walkę, czy może stać nas na połączenie i współpracę?
Porozmawiamy także o paradoksach współczesnej cywilizacji, takich jak entropia – nieuchronny wzrost nieuporządkowania w przyrodzie. Czy można pogodzić potrzebę ładu w naszym życiu z prawami natury? Jakie rozwiązania technologiczne i ekologiczne mogą pomóc nam znaleźć harmonię między naturą a kulturą?
Wreszcie skupimy się na „oddzieleniu od miejsca” – zjawisku, które oddala nas od lokalnych bioregionów i otaczającej przyrody
Te i inne tematy poruszymy podczas rozmowy, którą poprowadzą dra Magdalena Ochwat i prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.
Zapraszamy do wspólnej refleksji i inspirującej dyskusji!
Podczas spotkania będzie można również zakupić książkę "Wystarczająco dobre życie", dla chętnych z autografem i/lub dedykacją autora.

GOŚĆ:
Ryszard Kulik - założyciel Szkoły Integralnej Ekopsychologii, doktor psychologii, aktywista ekologiczny, trener treningów interpersonalnych, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda: "Wystarczająco dobre życie", "Człowiek wobec przyrody", "Odkrywanie natury", "Stąpając mocno po Ziemi".
Przez wiele lat pracował w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, już wtedy łącząc pracę naukową z zakresu psychologii społecznej z zaangażowaniem na rzecz przyrody. Jego postawa prośrodowiskowa zaowocowała licznymi inicjatywami, tak lokalnymi, jak ogólnopolskimi oraz międzynarodowymi, podczas realizacji których dr Kulik przekazywał w przystępny sposób – dzieciom i dorosłym, ekspertom i laikom – wiedzę psychologiczną oraz ekologiczną.
Od lat jest członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika „Dzikie życie”, gdzie co miesiąc ukazują się jego felietony. Publikuje swoje eseje w „Gazecie Wyborczej”, "Charakterach", "Przekroju", w których dzieli się swoją wiedzą psychologiczną i ekologiczną. Jednym z jego bardziej znaczących osiągnięć na polu popularyzacji nauki jest współorganizowanie i współprowadzenie Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach (od 2012), który zyskał ogólnopolską renomę. Za swoją działalność edukacyjną i popularyzatorską otrzymywał nagrody: Zielony Czek 2013 Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dobromir roku 2013 Ekologicznego Kongresu Gospodarczego i Ekolaur 2019 Polskiej Izby Ekologii.
PROWADZĄCY:
Magdalena Ochwat – doktorka nauk humanistycznych, adiunktka w Instytucie Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, związana z Interdyscyplinarnym Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ. Jej zainteresowania naukowe obejmują edukację polonistyczną, wykorzystanie reportaży literackich w kształceniu humanistycznym oraz społeczną odpowiedzialność lektur szkolnych. Szczególną uwagę poświęca wyzwaniom XXI wieku, takim jak globalne kryzysy, migracje czy katastrofa klimatyczno-środowiskowa.
Uczestniczka Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu, a także facilitatorka metody Mozaiki Klimatycznej, realizowanej na licencji francuskiego stowarzyszenia La Fresque du Climat. Obecnie pełni funkcję sekretarzyni Rady ds. Kryzysu Klimatyczno-Środowiskowego UŚ. Współpracuje z miastem Katowice i Śląskim kuratorium Oświaty przy wdrażaniu edukacji klimatycznej w szkołach podstawowych.
Magdalena Ochwat jest współautorką trzech raportów badających postawy uczniów, nauczycieli i rodziców wobec zmiany klimatu. Za swoje teksty naukowe poświęcone edukacji ekologicznej została wyróżniona Nagrodą im. prof. Romana Czerneckiego. Wkrótce ukaże się jej książka "Więcej-niż-tylko-ludzkie lekcje języka polskiego. Edukacja polonistyczna w czasach kryzysu klimatycznego".
Piotr Skubała - Ekolog, akarolog, profesor nauk biologicznych, etyk środowiskowy, popularyzator nauki, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny.
„Ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020, HORIZON-MSCA-2022), członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, członek sieci eksperckiej Team Europe Direct (Komisja Europejska), członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland. Profesor Skubała działa również na polu popularyzacji nauki. Jest zaangażowany w szerzenie wiedzy z zakresu kryzysu klimatycznego i szeroko rozumianej ochrony środowiska, inicjuje ogrom działań i wspiera liczne pojawiające się inicjatywy, dbając przy tym o przekazywanie w jak najbardziej przystępny sposób informacji opartych o rzetelne dane naukowe. Jest autor licznych wykładów, warsztatów, kursów na macierzystej Uczelni, innych uczelniach w kraju i zagranicą, dla różnych instytucji. Współpracuje z mediami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi w charakterze eksperta w zakresie ekologii i ochrony środowiska, kryzysu klimatycznego, popularyzatora nauki. Przedstawiając się podkreśla, że jest Ziemianinem, reprezentantem ssaków łożyskowych, jednym z milionów gatunków zamieszkujących wspaniałą Ziemię, szczyci się tytułem największego humanisty wśród przyrodoznawców przyznanym przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

spinPLACE, ulica Bankowa 12, 40-007 Katowice, Polska,Katowice, Poland

Discover more events by tags:

Art in KatowiceLiterary-art in Katowice

Sharing is Caring:

More Events in Katowice

Malowanie przy winie w Placku
Wed, 15 Jan, 2025 at 06:00 pm Malowanie przy winie w Placku

Dworcowa 8 , 40-012 Katowice, Poland

Uspok\u00f3j cia\u0142o. Kurs rozwijaj\u0105cy.
Wed, 15 Jan, 2025 at 06:30 pm Uspokój ciało. Kurs rozwijający.

ul. św. Jacka 1, Katowice

Ashtanga Joga \u2013 kurs wprowadzaj\u0105cy
Wed, 15 Jan, 2025 at 07:30 pm Ashtanga Joga – kurs wprowadzający

JogaDom

Twoja pierwsza joga. Kurs wprowadzaj\u0105cy.
Wed, 15 Jan, 2025 at 08:15 pm Twoja pierwsza joga. Kurs wprowadzający.

ul. św. Jacka 1, 40-019 Katowice, Poland

KOK - Kobiety Oblegaj\u0105 Kino: "W pokoju obok" Pedra Almod\u00f3vara
Thu, 16 Jan, 2025 at 07:00 pm KOK - Kobiety Oblegają Kino: "W pokoju obok" Pedra Almodóvara

Kinoteatr Rialto

Ka\u015bka Sochacka | Katowice | 16.01.2025 | SOLD OUT
Thu, 16 Jan, 2025 at 08:00 pm Kaśka Sochacka | Katowice | 16.01.2025 | SOLD OUT

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Diagnoza poziomu rozwoju osobowo\u015bci. Poziom neurotyczny versus borderline
Fri, 17 Jan, 2025 at 09:00 am Diagnoza poziomu rozwoju osobowości. Poziom neurotyczny versus borderline

ulica Czesława Miłosza 2, 40-586 Katowice, Polska

CARBON 2025 - Edycja III
Fri, 17 Jan, 2025 at 04:00 pm CARBON 2025 - Edycja III

Katowice Miasto Ogrodów

Rozstrzelana kopalnia - prelekcja Jana Dziadula
Fri, 17 Jan, 2025 at 05:00 pm Rozstrzelana kopalnia - prelekcja Jana Dziadula

Filia nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

Wernisa\u017c wystawy Delikatno\u015b\u0107 chwil - akwarele Celiny Kr\u00f3l
Fri, 17 Jan, 2025 at 05:30 pm Wernisaż wystawy Delikatność chwil - akwarele Celiny Król

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

Katowice is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Katowice Events