Advertisement
Velkommen til DKDM Junior træblæserdag for alle børn og unge.Her er alle træblæsere velkomne, uanset niveau og hvor længe du har spillet. Dagen er for følgende instrumenter: Saxofon, fløjte, blokfløjte, klarinet, obo og fagot.
Vi skal lave et stort orkester sammen, og der vil være en stemme, der passer til alle niveauer. Ud over det store fællesorkester vil der i løbet af dagen være andre hyggelige aktiviteter som for eksempel en skattejagt rundt i huset, kage og saft – og naturligvis også tid til at spise sin medbragte madpakke.
Vi håber, at underviserne også har lyst til at deltage i dagen og spille med i fællesorkestret.
Dagens program
Kl. 10:00 Dagen starter med en fælles velkomst og opvarmning i Ny sal, hvorefter instrumenterne fordeler sig ud i huset for at øve numrene til Fælleskoncerten.
Kl. 11:30 Vil der være en skattejagt for dem, der har lyst.
Kl. 12:00 Spiser vi frokost i kantinen. Det vil ikke være muligt at købe mad på konservatoriet men man er meget velkommen til at medbringe sin egen mad eller købe noget ude i byen.
Kl. 13:00 Laver vi en generalprøve på Fælleskoncerten i Ny sal.
Kl. 14:30 Laver vi Fælleskoncerten i Ny sal og ca. kl. 15:15 siger vi tak for i dag.
Fælleskoncerten er åben og gratis for alle. Det kræver ikke billet eller tilmelding til koncerten men man bedes dukke op senest 15 min før.
Vi håber på at se en masse træblæsere.
Har du spørgsmål til dagen kan I skrive til: [email protected]
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Rosenørns Alle 22, 1970 Frederiksberg C, Danmark, Frederiksberg, Denmark
Tickets