Diyari Mahmoud – Jalla, väx upp! | Norrköping

Fri, 17 Oct, 2025 at 06:30 pm UTC+02:00

Louis De Geer, Norrköping | Norrköping

Kulturaktiebolaget
Publisher/HostKulturaktiebolaget
Diyari Mahmoud \u2013 Jalla, v\u00e4x upp! | Norrk\u00f6ping
Advertisement
Ny standup­show med Diyari Mahmoud!
Att växa upp i Sverige är lättare sagt än gjort. Ta plats, men stick inte ut. Sikta mot stjärnorna, men stanna i träd­topparna. Var dig själv, men anpassa dig efter din omgivning.
Hur svårt ska det vara att växa upp? Tydligen väldigt svårt. Oavsett om du är pojke, flicka eller något däremellan så känns det som att ingen riktigt vet hur vägen går till vuxen­livet. Allra minst de som faktiskt är vuxna.
Jalla, väx upp!
I nya showen tar Diyari Mahmoud med oss på en galen resa genom livet. Från den glada (men inte alltid så trygga) barndomen, med en förälder som använde honom som voltmeter, till att själv försöka navigera det absurda livet som vuxen.
Nu är Diyari Mahmoud själv förälder och ska guida sina barn till vuxenlivet. Här får du svaret på hur väl han lyckas med sitt uppdrag. Som vuxen man dissekerar han sin omgivning, från skillnaden mellan pedagogiska svenska föräldrar till kurdiska pappor som prutar på lösen­summan vid en barnkidnappning.
Diyari Mahmoud minns när han som barn blev skickad till skolan med fyrtio graders feber, till att nu som vuxen slåss om vem som ska få vabba för dagen. Ta del av hans tankar kring de kultur­krockar som kan uppstå när man försöker växa upp och passa in i Sverige.
Om Diyari Mahmoud
Jalla, väx upp! är uppföljaren till Diyari Mahmouds hyllade debut­föreställning Lagom halal och är hans sätt att försöka förstå sin samtid. Det blir vasst och ärligt – om kultur­krockarna som gör att varenda familje­middag känns som en studie­cirkel i integration. Så kom och skratta åt allt det där som ingen vågar säga högt.
För i slutändan så måste vi nog alla… Jalla, väx upp!
Praktisk information
• Föreställningen är cirka 85 minuter lång. Ingen paus.
• Dörrar öppnas – 18:30
• Showstart – 19:00
• Rekommenderad åldersgräns är 12 år.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Louis De Geer, Norrköping, Sweden

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Norrköping

Blender p\u00e5 Borgen 17 oktober
Fri, 17 Oct at 08:00 pm Blender på Borgen 17 oktober

Folkborgsvägen 22, 60380 Norrköping, Sweden

Sahra da Silva (DK) p\u00e5 Bl\u00e5 Kaktus 2025-10-17
Fri, 17 Oct at 08:00 pm Sahra da Silva (DK) på Blå Kaktus 2025-10-17

Bluesföreningen Blå Kaktus

VI E P\u00c5 G\u00c5NG 17-18 OKTOBER LINDAS KULA
Fri, 17 Oct at 09:00 pm VI E PÅ GÅNG 17-18 OKTOBER LINDAS KULA

Lindas Kula

Kurs hos Popsi! Sticka Flerf\u00e4rgs stickning med lyftamaskor med 2 Stickare
Sat, 18 Oct at 10:00 am Kurs hos Popsi! Sticka Flerfärgs stickning med lyftamaskor med 2 Stickare

Knäppingsborgsgatan 9, Norrköping

Kostnadsfri barnfotografering - Mirum Galleria Norrk\u00f6ping
Sat, 18 Oct at 10:00 am Kostnadsfri barnfotografering - Mirum Galleria Norrköping

Mirum Galleria

Norrköping is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Norrköping Events