Derealizacja – wystawa Malwiny Migacz w Project Roomie

Sun May 29 2022 at 11:00 am to 06:00 pm

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski | Warsaw

Centrum Sztuki Wsp\u00f3\u0142czesnej Zamek Ujazdowski
Publisher/HostCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Derealizacja \u2013 wystawa Malwiny Migacz w Project Roomie
Advertisement
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na wystawę Malwiny Migacz „Derealizacja” w Project Roomie. To piąta realizacja w ramach cyklu pokazów prac młodych polskich artystek i artystów Project Room 2021/2022.
Derealizacja jest stanem psychicznym, w którym odczuwane jest wrażenie funkcjonowania w nierealnym świecie. Dawno nie było czasów tak jej sprzyjających jak teraz, choć może zawsze jej sprzyjały, szczególnie anektując sobie wrażliwości i natury artystyczne. Derealizacja, uznawana za nienormatywne zaburzenie psychiczne, może być formą obrony przed nadmierną ilością bodźców i presją realnego świata oraz jego problemów. Wydaje się, że dzisiaj, w czasach burzliwych, brzmi to raczej kusząco niż niebezpiecznie. Stan, potencjalnie atrakcyjny, wydaje się szczególnie często udziałem wielu artystów, którym udaje się nieznośność realności i ucieczkę przekuć w fantastyczne światy swojej wyobraźni i kreatywności – często bazując na impulsach z doświadczeń przeszłości i własnej wrażliwości na otaczające ich bodźce. Podobny świat konstruuje i zaprasza nas do niego Malwina Migacz, artystka totalna w rozumieniu bogatego i zróżnicowanego spektrum mediów artystycznych, którymi się posługuje, i szerokiego wachlarza emocji i intuicji, o których mówi.
Przestrzeń Project Roomu została skomponowana przez nią z różnych momentów i stanów jej rzeczywistości. Różne wymiary i odmienności mają jednak swoje punkty wspólne – są nimi doświadczenie i intuicja artystki. Wystawa Malwiny Migacz jest unikatową okazją wejścia w jej złożoną rzeczywistość, opanowaną i przedstawioną poprzez różne formy i media sztuki. W świecie Migacz nie ma miejsca na sfery inne niż sztuka, a nawet jeśli takie się pojawią, Malwina szybko zaprzęga i ujeżdża je, nadając im wymiar artystyczny. Trochę tak, jak bywa to z końmi, jednymi z jej ulubionych zwierząt i zarazem twórczych inspiracji. Zwierząt silnych, ale łagodnych, dzikich, ale służących człowiekowi. Rzeczywistość i tożsama, wynikająca z niej rzeczywistość artystyczna Migacz jest budowana przez nią konsekwentnie, ale naturalnie, na bieżąco i od dawna. Składają się na nią światy i przestrzenie unikatowe i subtelne, ale też brutalne i drapieżne, futurystycznie nowoczesne, ale i liryczne rustykalne. Znajdziemy w nich zapisy życia młodzieży w blokowiskach surowej rzeczywistości lat 90., skonfrontowane i skontrastowane ze swobodą i wolnością dzikich kojotów czy realistyczne przedstawianie konia, zdekonstruowane i podane odbiorcom do dalszej dewastacji. Na wystawie znajdziemy też intymny oddech artystki w formie gitarowego performansu na wernisażu jak i stworzonych przez nią tkanin, bo jak mówi, „raz ma potrzebę oddychać dźwiękiem, innym razem wpisuje i normuje swój oddech przez misterne, monotonne szydełkowanie”.
Nie dziwi, że świat artystki, zintensyfikowany przez jej wrażliwość i niezwykłą umiejętność zauważania sztuki w codzienności, może przyprawić o zawrót głowy, jego intensywność – o tytułowy stan derealizacji. Stan, w który zostajemy przez nią wciągnięci i z którego pociągającą urodą trudno będzie nam się rozstać, bo przebywając w tym szalonym, ale poukładanym, lirycznym, ale gwałtownym świecie, wyzbywamy się tak często zbyt przytłaczającej nas realności i nabieramy ochoty na ten nienormatywny, nie całkiem bezpieczny stan derealizacji.
Kuratorka cyklu i wystawy: Krystyna Różańska-Gorgolewska
Identyfikacja wizualna: Tomasz Bersz
Koordynacja komunikacji: Dagmara Siemińska
Wystawa otwarta od 21/04/2022 (czwartek) od godziny 19:00 do 22:00. W dniu otwarcia wstęp wolny.
Wystawa czynna do 29/05/2022
w godzinach otwarcia galerii:
wtorek 11:00—18:00
środa 11:00—18:00
czwartek 12:00—20:00
piątek 12:00—20:00
sobota 10:00—19:00
niedziela 11:00—18:00
W czwartki wstęp wolny.
W pozostałe dni wstęp 5 zł.
Więcej informacji o wystawie:
https://u-jazdowski.pl/program/project-room/malwina-migacz
Więcej informacji o cyklu wystaw Project Room 2021/2022:
https://u-jazdowski.pl/program/project-room/2021-2022
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, 00-467 Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Sharing is Caring: