Advertisement
I efteråret gæstede de os med koncerten ”Kære Larsen. Nu vender de tilbage med en hyldest til Bamse, Larsen og Bundesen. Kom og syng med på alle de udødelige klassikere når ”Dem Der Var”, hylder vores allesammens meget savnede Bamse, Larsen og Bundesen. Udover musikken, får du de sjove historier og anekdoter om de 3 store musikere.
Du har med garanti din helt egen favorit sang blandt Bamse, Larsen og Bundesen, som måske giver dig minder om din ungdom, sangen der binder dig og din kærlighed sammen. Sangen du præsenterede for dine børn. Sangen der giver minder om dine kære, der ikke er her mere – og du kunne sikkert blive ved med mange flere eksempler.
Bamse, Larsen og Bundesen kunne noget helt enestående - De kunne samle dig og mig – deres fantastiske sange skabte fællesskab og mangfoldighed – Hvor de 3 befandt sig, var der altid plads til alle.
Forbered dig på en musikalsk aften fra den øverste hylde fra den danske sangskat og hvor der også bliver plads til at få rørt lattermusklerne.
Lidt Fakta om ”Dem Der Var”
Anders Munch fra Anders Munch & Broderskabet
Anders Munch har et bredt og alsidigt program fra Kim Larsen og Gasolins toner og har specialiseret sig i både at spille og fortolke Kim Larsens musik. Anders Munch har været på landevejen med sit Kim Larsen og Gasolin’ show siden 1995. Han har spillet til stort set alt - lige fra Barnedåb til Plejehjem og begravelse. Anders Munch optrådte i Go ‘Aften Danmark i forbindelse med Kim Larsens 60-års fødselsdag.
Claus Petersen fra ShubiForSjov
Claus Petersen har på rekordtid bevist, at han er Danmarks ultimative Shu-bi-dua og Michael Bundesen imitator. Med en stemme, der lyder fuldstændig som Michael Bundesen, har Claus Petersen spillet på alt fra Skanderborg Festival til Tivoli og Bakken. Med stor dedikation er Claus Petersen gået til opgaven om at hylde Danmarks nationalorkester Shu-bi-dua eller i folkemunde: Shubberne
Thomas Bomle Egelund fra Bomles Venner
Bomle Engelund gør en dyd af at komme så tæt på originalerne som muligt, og man skal være mere end almindelig kender for at kunne skelne mellem Bamses og Thomas Bomle Engelund stemme! Thomas Bomle Engelund er dedikeret til det kendte Bamse repertoire, og forsangeren både ligner og ikke mindst lyder som Flemming Bamse Jørgensen, hvilket bidrager til en virkelig autentisk gengivelse af de kendte sange.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Skyttevej 12-14, 7800 Skive, Denmark, Skyttevej 12, 7800 Skive, Danmark,Skive, Denmark
Tickets